Takzvaná daň z neočekávaných zisků by se týkala výrobců elektřiny, kteří ji produkují za využití jiných zdrojů než zemního plynu. Z jejích výnosů by vlády členských zemí Evropské unie kompenzovaly domácnostem nárůst nákladů na energie.

Nová daň od Evropské komise

Evropská komise hodlá navrhnout zavedení windfall tax na situace, kdy výrobci budou prodávat elektřinu za vyšší cenu než 200 eur za megawatthodinu. Takto konstruovaná daň z neočekávaných zisků by měla de facto efekt cenového stropu na elektřinu. Odvod by se ale týkal jen výrobců, kteří elektrickou energii produkují za využití jiných zdrojů než zemního plynu.

Opatření proti růstu cen elektřiny

Velkoobchodní cena elektřiny na burze raketově vzrostla mimo jiné proto, že je vázána právě na cenu zemního plynu. Cena elektřiny se totiž odvíjí od nejdražšího zdroje, který je k její produkci využíván. Tím nejdražším je momentálně zemní plyn, zatímco elektřina z jádra, uhlí nebo obnovitelných zdrojů výrobně mnohem lacinější. Zavedení windfall tax by podle Evropské komise také přispělo k oddělení ceny elektřiny od ceny zemního plynu, výrobci by totiž byli motivováni jej používat co nejméně.