V dnešním článku se podíváme do zdravotnictví, konkrétně na akcie, které tvoří svůj potenciál pomocí těžko napodobitelných produktů. Podíváme se na akcie z oblasti robotiky, rovnátek ale i diabetu.

1.Robotika: Intuitive Surgical

Intuitive Surgical prodává robotické chirurgické jednotky do nemocnic po celém světě a daří se jí. I během pandemie se jí dařilo zvyšovat instalované systémy, přičemž každý systém znamená přínos dalších příjmů i do budoucna a to především díky údržbě a prodejů nových nástrojů nebo příslušenství.

I když pandemie částečně nebo úplně zastavila chirurgické výkony, roboti Intuitive zvyšovali příjem společnosti. Výhledově se společnost snaží zvyšovat počet instalací systémů a rozšiřovat spektrum poskytovaných zákroků.

Přechod na konkurenční produkt je po zaškolení personálu v nemocnici příliš pravděpodobný, což dodává Intuitive dlouhodobou výhodu.

2. Rovnátka: Align Technology

Align Technology vyrábí neviditelná snímatelná rovnátka, která jsou srovnatelná s fixním aparátem. Značka Invisalign je estetičtější, což je jejím receptem na úspěch.

Společnost Align získala slušný podíl na trhu zdravotnictví, navíc jsou lékaři, kteří jsou schopni tyto produkty poskytnout předmětem častého vyhledávání. Prodeje i zsiky jsou žhavé a stále rostou. Navíc Align plánuje odměnit svoje akcionáře.

3.Diabetes: DexCom

DexCom se zaměřuje na výrobu kontinuálního glukometru pro osoby s druhým typem diabetu. Senzory DexCom jsou umístěné přímo pod kůží a mění je v desetidenních intervalech. Data jsou odesílána přímo do aplikace, kde mají pacienti přehled o své hladině glukózy v krvi. Je to zdravější i pohodlnější. Opakované nákupy senzorů přinášejí společnosti další zisky.

Konkurenční výhody zajistily společnosti růst tržeb a očekáváný růst hrubé ziskové marže. Pro akcionáře se jedná o velmi přitažlivou akcii i díky faktu, že se neustále posouvá vývoj i prodejní aktivity na významných trzích.