tatry slovensko

Nárůst poptávky po rekreačních nemovitostech je během posledního roku enormní. Jedná se o desítky procent, některé servery uvádějí až 70 %. Průměrná cena chalupy v ČR dosáhla 1,5 milionu Kč, přičemž za poslední tři roky stoupla až o třetinu a některé objekty v žádaných lokalitách dosahují úrovní Prahy. Nárůst byl tedy patrný již před koronakrizí a mnozí očekávají vzestup cen i nadále.  

Chaty či chalupy byly fenoménem za socialismu, po revoluci zájem prudce opadl. Mnohé rekreační nemovitosti se díky tomu daly pořídit za statisíce. Kdo takto učinil, nyní svého dřívějšího kroku rozhodně nelituje. Realitní boom, jehož jsme svědky v posledních letech, se s malým zpožděním začíná dotýkat také rekreačních nemovitostí. 

Z důvodu čím dál horší dostupnosti bydlení (obzvláště ve velkých městech) si mnohé rodiny nemohou pořídit rodinný dům a zvolí raději levnější byt. V takovém případě pak řada z nich hledá svůj „kus přírody“ jinde – ti šťastnější si chatu koupí, ti méně šťastní alespoň pronajmou. 

Vyšší zájem o rekreační zařízení lze také očekávat v souvislosti se stárnutím populace a zvýšením počtu lidí v důchodovém věku. Zatímco v 90. letech byl podíl seniorů (65 +) v populaci cca 13 %, nyní je to okolo 20 % a do poloviny století se podle odhadů jejich zastoupení navýší až na třetinu. Narůstající počet starších lidí bude preferovat klidnější prostředí pro odpočinek, ostatně již nyní (v éře drahého bydlení) mnozí senioři přenechávají městský byt svým potomkům a následně se přestěhovávají do rekonstruované chatky. 

K chalupářskému boomu dále přispěla koronakrize. Omezení cestování, snížení příjmů nebo nedostatek osobního prostoru, to vše spustilo nebývalý zájem o polozapomenuté rekreační nemovitosti. Podle některých realitních serverů se v posledním roce zvedla poptávka po chatách či chalupách až o 70 %, jedná se především o lokality v okolí přehrad (Orlík, Slapy) nebo v horských oblastech. Nabídka je však omezená a tak roste zájem i o méně atraktivní místa jako je Český ráj, CHKO Brdy apod. 

Velkému nákupnímu zájmu nahrává rovněž snížení úrokových sazeb z hypoték a také zrušení daně z nabytí nemovitosti. Není pak divu, že se průměrná cena chaty či chalupy zvýšila na 1,2 – 1,5 milionu korun a v některých lokalitách (např. Krkonoše) si rekreační usedlosti nezadají ani s Prahou. Jejich ocenění překonává 100 tisíc Kč za metr čtvereční. 

Investice do chatky se ale nemusí vyplatit jen z hlediska očekávaného kapitálového výnosu. Roste zájem i o pronájem. Ceny pronájmů chalup rostly v posledních šesti letech asi o pětinu ročně a podle serveru Bezrealitky.cz se jednotlivé objekty pronajímají celkově od 1500 do 3000 Kč na jeden den. Minulý rok přinesl nové rekordy ve vyhledávání rekreačních usedlostí a tak může vlastník žádané nemovitosti počítat i s pravidelným příjmem během sezóny.