ceny, duben, trend, zemědělství

Ceny průmyslových výrobců v Česku se po třech měsících vrátily k meziročnímu růstu. V dubnu stouply o 1,4 procenta. O jednotky procent vzrostly i ceny stavebních prací a tržních služeb pro podniky. Naopak v zemědělství pokračovalo 12 měsíců v řadě meziroční snižování cen, v dubnu to bylo o 13,4 procenta. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Změny cen v průmyslu a službách

Meziměsíčně ceny v průmyslu stouply o 0,2 procenta, stejně jako tomu bylo u stavebních prací. Ceny zemědělců klesly v porovnání s březnem o 3,5 procenta. Tržní služby pro podniky zdražily o 0,7 procenta.

V průmyslu ceny meziročně stouply po březnové stagnaci a poklesu v lednu a únoru. Vyšší byly v dubnu ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných výrobků. O více než pět procent stouply také ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu. Zdražení motorových vozidel, přívěsů a návěsů činilo 4,4 procenta. Klesly naopak ceny potravinářských výrobků, základních kovů či dřeva a dřevěných a korkových výrobků. Ceny průmyslových výrobců bez energií byly meziročně nižší o 0,4 procenta.

Meziroční cenové trendy v zemědělství a stavebnictví v dubnu

V zemědělství v dubnu zlevňovala zejména rostlinná výroba, a to o 18,6 v porovnání se stejným měsícem loňského roku. Ceny zeleniny klesly meziročně zhruba o pětinu a obilovin o více než čtvrtinu. Naproti tomu o 55,6 procenta zdražilo ovoce a o pětinu brambory.

V živočišné výrobě byly ceny v dubnu meziročně nižší o 7,2 procenta. O pětinu zlevnila vejce, o desetinu mléko. Stouply však ceny skotu o 4,2 procenta a prasat o 0,4 procenta.

Ceny stavebních prací podle odhadů ČSÚ vzrostly v dubnu meziročně o dvě procenta, stejně jako v březnu. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví klesly o 1,5 procenta.

Růst cen tržních služeb pro podniky v dubnu

U cen tržních služeb pro podniky zaznamenali statistici v dubnu meziroční nárůst o 3,4 po březnových více než čtyřech procentech. Za služby v oblasti zaměstnání podniky platily meziročně o 7,7 procenta více, za služby v oblasti nemovitostí o 7,4 procenta a za reklamní služby a průzkum trhu o šest procent. Více firmy zaplatily také za služby právníků a účetních či za vydavatelské služby.

Zdroj: čtk