investice, do čeho investovat

Obsah článku

Co je inflace a jak proti ní může investor bojovat?

Nepřítelem každého střadatele je inflace. Tedy jev, kdy dochází k všeobecnému růstu cen v ekonomice, a který snižuje kupní sílu našich úspor. Jednoduše řečeno, za tisícikorunu, kterou máte ve své peněžence, na bankovním účtu nebo třeba vkladní knížce (jak říkaly naše babičky), si dnes koupíte méně zboží než před rokem. Právě proto, že během jediného roku ceny zboží stouply.

Inflace v České republice za celý loňský rok dosáhla 15,1 procenta. To znamená, že pokud jste čirou náhodou v lednu 2022 zapomněli tisícovku někde v šuplíku a po roce ji vytáhly, její kupní síla už nebyla tisíc korun, ale jen 869 korun. Ano, celých 131 korun padlo za oběť zdražování, které u nás loni bylo vůbec nejmohutnější od roku 1993.

inflace, vývoj inflace, inflace 2022, inflace ČR
Vývoj inflace v ČR během roku 2022 Zdroj Kurzycz

A například podle aktuální makroekonomické predikce ministerstva financí míra inflace v letošním roce klesne pouze na 10,4 a nikoli na 2 procenta, jak jsme byli ještě poměrně nedávno zvyklí. Kdo tedy svou tisícikorunu ponechá inflaci na pospas i letos, přijde o dalších 82 korun.

Je proto vhodné se svými úsporami něco dělat, pokud jste dosud nezačali. A tím je myšleno nikoli pouze převést je z běžného bankovního účtu na spořicí či termínovaný, ale skutečně alespoň jejich část aktivně investovat do nejrůznějších druhů aktiv.

Vyplatí se tedy investovat a jak na to?

Při rozhodování o tom, kam své úspory investovat, nelze brát v potaz jen očekávaný výnos. O kolik procent vám investice vaše peníze zhodnotí, je jen jeden ze tří parametrů, které mají vliv na „kvalitu“ takové investice. Vedle výnosu hraje důležitou roli také riziko a likvidita. Potíž je v tom, že uvedené faktory jdou proti sobě.

nejlepší investice
Investice do akcií Tesla

Jinými slovy nelze mít investici, která bude zároveň výnosná, likvidní a bezriziková (s nízkým rizikem). Jedno je vždy na úkor druhého. Láká vás investice slibující vysoký úrokový zisk? Pak v tom nejspíše bude háček a taková investice je spojena s vyšším rizikem či nízkou likviditou (případně obojím). Vysoce likvidní (tedy snadno proměnitelná na peníze) investice zpravidla nepřinese atraktivní zhodnocení, avšak může se vyznačovat nízkým rizikem. A tak dále a stále dokola.

Nalézt takovou investici, v níž by se snoubil relativně slušný výnos, přijatelné riziko a solidní likvidita je něco jako hledat svatý grál. Jde o kvadraturu kruhu, chcete-li. Proto nelez při investování postupovat jinak, než investovat do různých typů aktiv. Odborníci říkají, že si vytváříme takzvané portfolio.

Portfoliem rozumíme skladbu různých druhů aktiv, která se vyznačují různou rizikovostí, likviditou, ale i výnosností. Znamená to, že své úspory neinvestujeme všechny pouze do jediného aktiva. Stejně jako nedáváme všechna vajíčka do jednoho košíku. Hovoříme tak o diverzifikaci portfolia.

Portfolio našich investic by mělo být složené tak, aby trojici zmíněných faktorů vyvažovalo. Je tedy v pořádku mít v něm zastoupená aktiva riziková, u nichž očekáváme vysoký výnos, stejně tak je v pořádku vsadit na aktiva s rizikem nízkým, avšak i nižším očekávaným výnosem. V ideálním případě by portfolio mělo být složené tak, aby případný pokles hodnoty jedno části aktiv byl vyvážen přírůstkem hodnoty jiné části aktiv. A aby portfolio jako celek přinášelo výnos kladný, tedy aby bylo schopné převážit nad vlivem inflace.

Jak vysoký podíl rizikových, středně rizikových a nejméně rizikových aktiv mít ve svém portfoliu zastoupen? Inu to záleží na tom, jak velcí jste hráči. Obecně rozlišujeme tři typy investorů: vyhledávající riziko, neutrální k riziku a investory s averzí k riziku. Kdo je ochoten více riskovat, složí si své portfolio s větším zastoupením například akcií, kryptoměn nebo komodit, investor neutrální k riziku bude volit vyváženou variantu, investor s averzí k riziku bude sázet spíše na (vládní) dluhopisy, konzervativní podílové fondy nebo třeba i termínované vklady.

Do čeho investovat tento rok

Pojďme se nyní podívat, do jakých aktiv lze v tomto roce investovat s nadějí, že porazí inflaci a přinesou našim úsporám reálné zhodnocení.

Do čeho investovat – Kryptoměny

Kryptoměny neboli digitální či virtuální měny patří v současné době k nejrizikovějším aktivům. Možná jde o vůbec nejrizikovější aktivum současnosti samo o sobě. Kryptoměn jsou stovky až tisíce druhů. Proto pokud uvažujete, že do nich budete investovat, mějte se velmi na pozoru. Není totiž příliš obtížné naletět podvodníkům. Když už jste se však ale pro kryptoměny rozhodli, dávejte přednost těm zavedeným, jako jsou například Bitcoin, Ethereum a podobně.

Tím ale nic nekončí, spíše teprve začíná. Kryptoměny jsou rizikové proto, že u nich dochází k výraznému kolísání hodnoty. Není nic neobvyklého, že ze dne na den, či dokonce z hodiny na hodinu může jejich tržní cena vyletět o desítky procent vzhůru, stejně jako o desítky procent dolů. Do kryptoměn je tak vhodné investovat jen miniaturní část úspor. A třeba i takovou, kterou byste v nejhorším případě nemuseli postrádat, kdybyste o ni přišli.

Aktuálně se však kryptoměny (především Bitcoin) nacházejí blízko svého více než dvouletého minima. S určitou mírou opatrnosti by se tak dalo říci, že když už investovat do kryptoměn, je právě nyní ten vhodný okamžik.

do čeho investovat
Do čeho investovat kryptoměny

Investice do akcií

Akcie rovněž patří mezi velmi riziková aktiva. S trochou nadsázky by se dalo říci, že kdyby nevznikly kryptoměny, akcie by dosud žebříčku rizikovosti vévodily. Ale právě proto, že riziko spojené s akciemi je vysoké, nabízí tento druh cenných papírů zajímavé možnosti ke zhodnocení do nich vložené investice.

Není ovšem akcie jako akcie. Záleží na tom, co od své investice do nich očekáváme. Zda krátkodobý zisk realizovaný nákupem, když jsou akcie „dole“, a prodejem, když zhodnotí, nebo zda budeme vyznávat dlouhodobou investiční strategii. Jestliže nám jde o čirou spekulaci na vzestup ceny, pak jde pro drobného střadatele či běžného smrtelníka bez zkušeností o velmi obtížnou disciplínu. Vyžaduje to fakticky neustálé sledování vývoje na trzích a sbírání co největšího objemu informací nejen o akcii, do níž hodláme investovat, ale i o okolním prostředí, které její hodnotu bezpochyby ovlivňuje.

V případě akcií je tedy rozumnější zvolit středně- či dlouhodobou investiční strategii. Navíc je vhodné i v rámci akciových investic zvolit vyvážený mix. To znamená pořídit do svého akciového portfolia zástupce z různých odvětví. Není například vhodné investovat pouze do akcií energetických firem, nebo pouze do farmaceutických společností, či výlučně do zbrojařských titulů.

Podobně jako v případě kryptoměn se pravděpodobně nacházíme v poměrně příhodném okamžiku, kdy do akcií investovat. Akciové trhy totiž loni padaly o desítky procent. Naopak od počátku roku letošního vidíme možný obrat trendu, a tak by akcie neměly uniknout naší pozornosti. Ovšem stále při vědomí, že jde o poměrně rizikový typ investice.

Do čeho investovat – Zlato

Investice do zlata bývá považována za jednu z méně rizikových. Zlato totiž odjakživa sloužilo jako bezpečný přístav v rozbouřených vodách finančních trhů. Zlato má výhodu, že je celkem slušně likvidní, neměli byste u něho narazit na problém ho kdykoli zpeněžit. Zároveň je však nutné počítat s tím, že jde spíše o dlouhodobou investici. Zejména v posledních třech letech u něho nelze pozorovat rostoucí trend.

Zlato se stalo velice atraktivní investicí krátce po propuknutí pandemie koronaviru. Ještě v srpnu 2020 vytvořilo nový historický rekord, když jeho hodnota vystoupala nad dva tisíce dolarů za troyskou unci. Jenže když se ukázalo, že pandemie nezpůsobila dlouhodobou a hlubokou ekonomickou krizi, zájem o zlato opadl a s tím klesla i jeho cena. Podobný výkyv směrem vzhůru nastal po ruském vojenském vpádu na Ukrajinu, ale o několik měsíců později cena zlata klesla až na dvouleté minimum.

zlato, cena zlata, unce zlata, dolar
Jak investovat Vývoj ceny unce zlata za rok 2022 Zdroj goldpriceorg

Teprve s příchodem loňského podzimu, kdy výrazně začala růst inflace v Evropské unii a Spojených státech, začalo být zlato opět atraktivní. Troyská unce se obchoduje kolem 1950 dolarů, což je jen kousek od historického maxima. To může do určité míry signalizovat, že hodnota zlata už nemá přílišný prostor k růstu. Jasněji by mohlo být po měnověpolitickém zasedání americké centrální banky (Fed), kdy její guvernér Jerome Powell oznámí, zda a v jakém rozměru rozhodla o zvýšení úrokových sazeb. Zlato tak ještě určitý potenciál pro zhodnocení má. Na každý pád jde o aktivum, které inflaci dlouhodobě odolává.

zlato
Do čeho investovat Zlato

Nemovitosti

Podobně jako zlato se chovají i nemovitosti. Investované úspory před inflací chrání poměrně slušně. Nemovitosti se ovšem vyznačují mnohem nižší likviditou. Jinými slovy zatímco prodat akcii, kryptoměnu či zlato je velmi snadné a realizovatelné v řádu minut, u nemovitostí zpeněžení trvá mnohem déle. Týdny, někdy měsíce.

V současné době navíc nemovitostní trh prochází určitou proměnou. Zatímco mezi lety 2015 a 2021 se ceny nemovitostí v České republice zvýšily v průměru o bezmála 120 procent (podle údajů ČSÚ), v posledním roce už z některých regionů Česka přicházejí zprávy o jejich poklesu.

nejlepší investice
Nejlepší investice nemovitosti

Do nemovitostí ale má přesto smysl investovat. Nikoli kvůli vidině jejich rychlého zhodnocení, ale kvůli nájemnému, které lze z pořízeného domu či bytu inkasovat. Poptávka po nájemním bydlení totiž stále roste. Může za to rapidní pokles zájmu o hypotéky na pořízení vlastnického bydlení, a to kvůli strmému růstu úrokových sazeb. Lidé tak často mění své plány, a tak namísto koupě bytu či domu na hypotéku dávají přednost právě nájemnímu bydlení. I zde ale platí, že je nutné pečlivě sledovat, jak se trh s nájemním bydlením vyvíjí. Ne všude totiž nájmy rostou, naopak v rámci České republiky existují poměrně velké regionální rozdíly.

Mohlo by vás take zajímat: Recenze brokera Zetano

Stavební spoření

Stavební spoření je jedním ze symbolů počátků ekonomické transformace České republiky. Tento produkt na tuzemský trh pronikl v první polovině 90. let a jeho cílem bylo motivovat české domácnosti ke spoření, a to zejména za účelem rekonstrukce či výstavby rezidenčních nemovitostí. Produkt byl atraktivní i díky poměrně štědré státní podpoře, která zpočátku dosahovala 25 procent z naspořené částky, nejvýše 4,5 tisíce korun ročně.

Jenže státní podpora se postupně omezovala a rovněž se prodloužila takzvaná vázací lhůta (tedy minimální doba, kterou smlouva o stavebním spoření musí trvat). V současné době stát přispívá deseti procenty z naspořené částky, nejvýše však dva tisíce korun ročně, a vázací lhůta trvá šest let.

Současná vláda však v rámci konsolidace veřejných financí zvažuje, že státní podporu stavebnímu spoření odejme zcela. A není vyloučeno, že se tak stane i u smluv, které již běží. V minulosti se totiž omezení státní podpory týkalo i jich, nikoli pouze smluv nových.

Je zřejmé, že zejména v době, kdy inflace dosahuje dvouciferných hodnot, je stavební spoření výhodné právě díky státní podpoře. Pokud o ni tento produkt přijde, není jasné, jak se k tomu postaví stavební spořitelny. Je možné, že v rámci boje o klienty zvýší úrokové sazby, a tak by stavební spoření nemuselo o svou atraktivitu přijít úplně. Z hlediska konzervativního investora tak může zůstat zajímavým produktem. Obzvláště pokud uvažujete o úvěru ze stavebního spoření, který by mohlo být možné získat za výhodnějších podmínek než úvěr hypoteční. Na každý pád státní podpora bude s největší pravděpodobností vyplacena ještě za letošní rok, tudíž se stavební spoření stále vyplatí ve svém portfoliu mít.

Spoření stáří

Spoření na stáří je další možností, kam dlouhodobě investovat část svých úspor. A zahrnuje v zásadě dva produkty: doplňkové penzijní spoření a kapitálové životní pojištění. V obou případech jde o spořicí, respektive investiční nástroje, které jsou podporovány státem. U doplňkového penzijního spoření lze uplatnit odpočet od základu daně z příjmů, a to až do výše 24 tisíc korun za rok, nadto má každý účastník nárok na státní podporu, a ještě mu může přispívat zaměstnavatel až do výše 50 tisíc korun za rok. U kapitálového životního pojištění lze uplatnit pouze daňový odpočet ve výši do 24 tisíc korun za rok.

do čeho investovat, spoření
Do čeho investovat spoření na stáří

U obou produktů jsou však nastaveny poměrně přísné podmínky pro „vybrání“ peněz, a tak se oba vyznačují prakticky nulovou likviditou. Pokud naspořené peníze vyberete předčasně, budete vracet státní podporu, a ještě dodaňovat částky, které jste si v předchozích letech odpočetli od daňového základu.

Nepřehlédněte: Gulf Brokers Ltd. Recenze

Navzdory představám, které se občas objevují, není ani jeden ze zmíněných produktů pojištěn. To znamená, že v případě krachu penzijní společnosti nebo pojišťovny nemáte garantováno, že se vám vrátí všechny peníze, které jste dosud tímto způsobem naspořili. Z krátkodobého hlediska jde tedy o poměrně nevýhodný způsob pro zhodnocování investic. Na druhé straně, uvažujete-li o nějakém dlouhodobém produktu ve svém portfoliu, vyplatí se takto spořit co nejdříve. Byť zpočátku po malých částkách.

Do čeho investovat – Dluhopisy

Poměrně oblíbenou investicí jsou dluhopisy neboli obligace či bondy. Zde máme na výběr dluhopisy vydávané státem či jinou veřejnou institucí a dluhopisy vydané soukromým emitentem. I zde platí známá triáda výnos-riziko-likvidita. Ačkoli dluhopisy jsou obecně řazeny k bezpečnějším aktivům, je třeba mezi nimi rozlišovat.

Nejbezpečnější jsou dluhopisy státní, zároveň ale u nich očekávejme nejnižší výnos. Ze soukromých dluhopisů lze za poměrně bezpečné považovat ty, které vydávají bankovní domy, ale i společnosti, které se vyznačují dlouhou historií a jejich podnikatelská činnost nepředstavuje zvýšené riziko.

Výhodou dluhopisu je, že jejich vydavatel garantuje pravidelný výnos a po lhůtě splatnosti i návrat zapůjčené částky (jistiny). Dluhopis ani nemusíte držet po celou dobu splatnosti, ale můžete jej prodat dříve. Současná situace dluhopisům (z hlediska investora) přeje, jelikož úrokové sazby jdou vzhůru, a tak dluhopisy nabízejí poměrně solidní zhodnocení pro konzervativního investora.

Nejlepší investice – Komodity

O zlatě již řeč byla. Vedle něho ale existuje řada dalších komodit, do kterých lze aktivně investovat. A nemusí jít jen o drahé kovy. V současné době jsou hitem kovy průmyslové jako nikl, lithium, měď nebo hliník. Jejich ceny v posledních dvou až třech letech vzrostly o desítky i stovky procent. Důvod je jednoduchý: zelená transformace a snaha o dosažení uhlíkové neutrality.

Rozmach elektromobility či obnovitelných zdrojů energie doslova katapultoval poptávku po technologiích, které umožňují skladovat elektřinu. Jednoduše bychom řekli poptávku po bateriích. K jejich výrobě jsou všechny zmíněné kovy zapotřebí, což vytváří tlak na růst jejich ceny.

Stranou zájmu by ale neměly zůstat ani komodity jako zemní plyn, ropa nebo uhlí. Přestože z dlouhodobého hlediska jde spíše o suroviny, které jsou za zenitem, aktuální nedostatek energie jim přece jen ještě dává naději, že se na trhu nějakou dobu udrží. Je však třeba dávat pozor, kterou z komodit si vyberete. V případě ropy se dá očekávat spíše růst její ceny, hodnota zemního plynu podléhá poměrně značným sezónním výkyvům. Navíc se zdá, že rekordní ceny plynu, které jsme zažili v uplynulém roce na evropském trhu, se neudrží. Evropě se totiž daří najít alternativní dodavatele, a tak nebude závislá na dodávkách z Ruska.

ropa
Nejlepší investice ropa

Do čeho investovat – Podílové fondy

Relativně bezpečnou a relativně výnosnou investicí jsou podílové fondy. Jde o nástroj takzvaného kolektivního investování, kdy fond shromažďuje od drobných střadatelů peníze, které následně investuje do nejrůznějších aktiv.

Aby taková investice měla smysl, je důležitá pravidelnost. Čili jde o to do zvoleného fondu posílat pravidelně (nejčastěji měsíčně) určitou částku. Tím fakticky spoříte a zároveň investujete, respektive fond investuje za vás. Výhodou je, že se nemusíte starat o vývoj cen nejrůznějších aktiv, to za vás sleduje právě správce fondu.

Nevýhodou je, že správci platíte poplatky, které objem vašeho výnosu snižují. Záleží potom na vás, do jakého typu fondu své peníze investujete. Opět je zde úzká spojitost s vaším postojem k riziku. Můžete totiž zvolit fondy akciové, dluhopisové, komoditní, nemovitostní, případně smíšené, v nichž je každé aktivum zastoupeno trochu. Fondů je na trhu nepřeberné množství, proto je dobré volit ty, které již mají nějakou historii, stojí za nimi silné finanční společnosti a zároveň je možné se podívat, jak se jim v minulosti dařilo.

Čtěte také: Wonderinterest recenze

Do čeho investovat – Spořicí účty a termínované vklady

Peníze na spořicích účtech nebo na termínovaných vkladech patří k ultrakonzervativním nástrojům spoření. Máte zde jistotu, že o peníze prakticky nepřijdete, jelikož jsou ze zákona pojištěny až do výše 100 tisíc eur, respektive korunového ekvivalentu. Platí ale, že se jedná vždy o celkový objem peněz, která máte uložené v jedné bance, lhostejno na kolika účtech.

Zároveň se ovšem smiřte s výnosy, které inflaci zdaleka nepřevýší ani nepokryjí. Je to daň za absolutní likviditu a absolutní jistotu. Peníze na spořicím účtu máte k dispozici kdykoli, u termínovaného vkladu platí, že v případě předčasného výběru zpravidla zaplatíte bance sankci.

Přesto je v pořádku určitou část svých úspor v této formě držet. Měla by to být vždy ale jen nejnutnější rezerva pro případ nenadálé události, stejně tak dává smysl mít peníze připravené, pokud víte, že vás zanedlouho čeká větší výdaj. Jestliže však takto pečujete o drtivou většinu svých úspor, nebo snad dokonce o všechny, zlí jazykové by řekli, že jste hrdiny dnešních dní, protože se necháváte dobrovolně ochuzovat mimořádně vysokou inflací.

Jak investovat – Zásady správného investování

Pojďme si na závěr shrnout základní zásady správného investování:

  • Nerozhodujte se pouze podle očekávaného (slibovaného) výnosu
  • Vždy je třeba výnos porovnávat s rizikem a likviditou zvažované investice
  • Výnos-riziko-likvidita jsou charakteristiky každé investice, které navíc jdou proti sobě
  • Vaše investiční portfolio by mělo být vyvážené, a to podle principu „nedávejte všechna vajíčka do jednoho košíku“
  • Zvažte svůj postoj k riziku
  • Investujte pravidelně a v menších částkách
  • Do rizikových aktiv investujte jen část svých úspor, ideálně takový objem, který v nejhorším případě můžete postrádat
  • Investujte s rozvahou a nikoli v emocích

Pokračujte na: Recenze BitMarkets.com – Nejlepší obchodní platforma?

Čtěte článek také v jiných jazycích: slovensky, anglicky

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.