ekonomika, důvěra, obchodníci, trh

Důvěra v českou ekonomiku v listopadu podruhé za sebou stoupla. Souhrnný indikátor důvěry vzrostl meziměsíčně o 0,3 bodu na 93,1 bodu při rozdílném vývoji jeho složek. Zatímco důvěra podnikatelů mírně stoupla, zejména díky většímu optimismu ve stavebnictví, mezi spotřebiteli naopak klesla. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Vývoj důvěry spotřebitelů a podnikatelů

Celkový indikátor důvěry podnikatelů v listopadu vzrostl na hodnotu 93,5 bodu z říjnových 92,8 bodu. Nejvýrazněji, o 6,6 bodu, stoupla důvěra ve stavebnictví. O 1,3 bodu vzrostla ve vybraných službách a o 0,2 bodu v obchodě. Naproti tomu pokles důvěry o 0,3 bodu zaznamenali statistici v průmyslu.

„Důvěra podnikatelů v ekonomiku se v průběhu celého roku drží pod svým dlouhodobým průměrem a jinak tomu nebylo ani v listopadu. Určitou výjimkou ve srovnání s ostatními odvětvími je stavebnictví, kde byla důvěra převážnou část roku nad svým dlouhodobým průměrem a navíc v listopadu se meziměsíčně výrazněji zvýšila. Přesto ani podnikatelé ve stavebnictví nedůvěřují ekonomice více než ve stejném období loňského roku,“ uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Stálá důvěra v ekonomiku

Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku se v listopadu meziměsíčně snížila o dva body na 90,7 bodu. „Z výsledků průzkumu vyplývá, že ve srovnání s předchozími dvanácti měsíci domácnosti negativně hodnotí zejména svou současnou ekonomickou situaci a panují i určité obavy z jejího dalšího zhoršování,“ zhodnotila výsledek Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Počet respondentů očekávajících v následujících 12 měsících zhoršení celkové ekonomické situace v Česku se v listopadu meziměsíčně téměř nezměnil. Počet domácností hodnotících současnou finanční situaci hůře se ve srovnání s předchozími 12 měsíci zvýšil, stejně tak vzrostl počet respondentů očekávajících její zhoršení v příštích 12 měsících. Mírně proti říjnu narostl i podíl spotřebitelů, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů.

Zdroj: čtk