Někteří evropští energetičtí giganti jsou v oblasti obnovitelných zdrojů obezřetnější, protože tento sektor se nyní musí vyrovnat s vyššími úrokovými sazbami a růstem nákladů na obsluhu dluhu.

Španělská energetická společnost zaměřená na obnovitelné zdroje energie Iberdrola investuje v letech 2024 až 2028 v Británii 12 miliard liber (337,6 miliardy Kč) do rozvodné sítě a projektů obnovitelných zdrojů. Plán je v souladu s širší strategií firmy.

Obezřetnost energetických firem

Někteří evropští energetičtí giganti jsou v oblasti obnovitelných zdrojů obezřetnější, protože tento sektor se nyní musí vyrovnat s vyššími úrokovými sazbami a růstem nákladů na obsluhu dluhu. Další investice do sítí jsou také nezbytné k posílení systému vzhledem k tomu, že se zvyšuje výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů, která je však nepravidelná a nestabilní. Podobný scénář přijala i italská energetická skupina Enel, která se v novém investičním plánu zaměřuje na sítě a je opatrnější v projektech obnovitelných zdrojů energie, upozornila agentura Reuters.

Distribuční sítě

Iberdrola upřesnila, že na celkových plánovaných investicích budou mít podíl zhruba dvě třetiny investice do dopravní a distribuční sítě, včetně investice 2,7 miliardy liber do podmořského kabelu. Ten by měl být schopen přepravit dostatek energie z obnovitelných zdrojů pro napájení dvou milionů domácností.

Iberdrola také slíbila investice do solárních a větrných projektů, včetně větrné elektrárny na moři East Anglia 3 na východním pobřeží. Další investice půjdou do zeleného vodíku. Celková investice se může ještě zvýšit v případě dalších příležitostí v oblasti větrné energie na moři, dodala společnost.

Zdroj: ČTK