Český index se stálicemi jako je ČEZ, Erste Group bank nebo O2 připomíná oproti evropským nebo americkým trhům Šípkovou Růženku. V horizontu 5 let se navzdory určitým výkyvům téměř nepohnul a rozdíl v počátečním a finálním ocenění se pohybuje v řádu několika procent.
Naproti tomu např. americký index Nasdaq nebo Standard and Poor’s 500 dokázaly svoji hodnotu za stejnou dobu zdvojnásobit. Při zběžném porovnání se tedy nabízí jednoduchá úvaha – má cenu na naší burze vůbec investovat?
Odpověď může znít ano, ale hlavně v případě dlouhodobých investic. Americké akcie sice posledních 10 let (s drobnými přestávkami) nepřetržitě stoupají, avšak čím dál hlasitěji se mluví o jejich zjevném nadhodnocení poháněném kvantitativním uvolňováním a nulovými či zápornými úrokovými sazbami. České akcie bohužel nejsou v hledáčku větších investorů, ale těžko se dá říci, že by se ocitaly ve velké investiční bublině.
„Pražské“ tituly navíc nabízí velmi nadstandartní dividendy. Jejich průměr je téměř 6 %, zatímco evropský průměr je přibližně 2,6 % a celosvětový okolo 2 %. V této souvislosti je zajímavá např. již zmíněná společnost O2, jejíž „podíl“ v posledních 5 letech v průměru přesáhl 9 % ročně. Podobný výnos nabízí také tabákový kolos Phillip Morris nebo akcie Moneta Bank. Dividendy u českých společností tak mohou v delším horizontu kompenzovat kapitálový (ne)zisk a je zde i větší pravděpodobnost, že se aktuální ocenění těchto titulů blíží jejich skutečné hodnotě – cena již zmíněné O2 se např. během první vlny koronakrize téměř nepohnula.
Česká burza ale nabízí i zajímavé nováčky. V této souvislosti mají mnozí v paměti antivirovou společnost Avast, jejíž cena se během dvou let takřka zdvojnásobila. Dalším tipem může být nově uvedený titul Pilulka.cz zaměřující se na segment on-line lékárenství a zdravotnických služeb. Tento sektor má do budoucna velmi zajímavý potenciál vzhledem k digitalizaci a ke stárnutí společnosti, firma se tak do budoucna může stát šťastnou hvězdou českých investorů. Jedná se však o riskantnější sázku, protože navzdory solidnímu tempu zvyšování tržeb (v průměru 52 % v posledních letech) společnost ještě nedosahuje zisků.
Dalším nováčkem jsou akcie České Zbrojovky. Firmy, jež působí ve stabilním odvětví, které bude zřejmě prosperovat v důsledku zhoršení světové bezpečnostní situace. Zbrojovka je taktéž v solidní finanční kondici. Jediným limitem je převážná orientace na trh V USA, protože pokud by v Americe došlo k omezení držení zbraní, negativně by to její ovlivnilo její tržby.
Nicméně po letech stagnace se v poslední době zdá, že se na pražský trh začínají vracet zajímaví hráči.