Praha 7. února (ČTK) – Tržní ceny bytů, rodinných domů a pozemků v Česku v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně dále rostly. Nejvíce zdražily byty, nejméně rodinné domy. V porovnání se třetím čtvrtletím zdražily nejvíce pozemky. Byty nejvíce zdražily v Jihočeském, Karlovarském a Ústeckém kraji. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělila Hypoteční banka.

Z HB Indexu, který sleduje hodnotu nemovitostí, vyplývá, že ceny bytů meziročně vzrostly o 10,8 procentního bodu na 140,2 bodu. Mezičtvrtletně stouply o dva procentní body. Základní hodnotu indexu 100 bodů představují skutečné ceny nemovitostí k 1. lednu 2010. Byty tak od tohoto data zdražily zhruba o dvě pětiny.

„Mezikvartální tempo růstu cen zpomalilo a je nejslabší ze všech čtvrtletí loňského roku. Ceny starších panelových bytů rostly více než u cihlových. Největší zájem je o byty s dispozicemi 2+1 a 2+KK. Co se týče hlavního města, stále více poptávky se přesouvá do Středočeského kraje. Důvodem je malá nabídka a vysoká cena pražských bytů,“ uvedl ředitel odboru nemovitostí Hypoteční banky Petr Němeček.

Zdražování pokračuje..

Rodinné domy zdražily meziročně o 7,2 procentního bodu na 129,1 bodu. Mezičtvrtletně se index zvýšil o 2,1 bodu. „Aktuálním problémem pro stavebníky je především nedostatek stavebních kapacit a materiálů. Developeři nejvíce staví ve Středočeském kraji. Stále více stoupá zájem o starší rodinné domy ve stabilizovaných lokalitách s dobrou dostupností. Zájemce lákají výhodnější pořizovací cenou,“ doplnil Němeček.
Ceny pozemků se zvýšily meziročně o 7,9 procentního bodu na 150,9 bodu, mezičtvrtletně vzrostly o 2,3 bodu.

Poptávka po pozemcích je dlouhodobě stabilní, ovšem nabídka nestoupá a je velmi slabá. Ceny pozemků v developerských projektech v okrajových částích Prahy mnohdy převýšily hodnotu 10.000 korun za metr čtvereční. Vysoké ceny tak nutí zájemce hledat vhodná místa ve vzdálenějších lokalitách,“ uvedl dále Němeček.

Pro letošní rok očekává v řadě regionů zmírnění cenového růstu nebo cenovou stagnaci a mírný pokles poptávky po nemovitostech.

„Bude způsoben především odkládáním části transakcí z důvodu ztížených podmínek financování a kvůli případnému očekávanému poklesu cen nemovitostí. Ani nabídka bytů se výrazně nezvýší, u novostaveb je příčinou pomalá stavební příprava zejména v Praze a Brně,“ dodal Němeček. U nájemného očekává pokračování mírného růstu ve velkých městech, což bude způsobeno přesunem části poptávky do nájemního bydlení.

HB Index sleduje byty, rodinné domy a pozemky. Je založen na reálných odhadech tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno