Málokdo si troufá odhadnout, jakým směrem se do konce roku pohnou ceny akcií, dluhopisů, bitcoinů nebo zlata. Investoři do vína ale mohou se značnou jistotou říci, že jejich sbírka bude stát více a během 15 let se cena zdvoj(troj)násobí. Ani v tomto případě se nelze vyhnout riziku, avšak střadatelé se nemusí bát inflace, krachu na burze nebo měnové reformy.
Odhadované roční zhodnocení „nápoje bohů“ se pohybuje okolo 10 % ročně, v zahraničí i více. Na základě indexu Londýnské burzy vín dosáhla investiční vína od r. 1988 průměrného zhodnocení 13,4 %. Potenciální střadatele pak jistě bude zajímat, že zatímco na počátku koronakrize padaly mnohé akcie o desítky procent, víno (dle uvedeného indexu) kleslo v březnu a dubnu pouze o 1,4 %. Kromě jiných faktorů je to dáno mj. vysokou sentimentalitou těchto investic. Sběratelé, většinou movití lidé, se svých kousků nechtějí jen tak vzdát a často se jich zbavují pouze tehdy, když chtějí rozšířit sbírku jiným směrem.
Víno zkrátka není likvidním spekulativním aktivem. Všichni zájemci by měli mít na paměti, že minimální investiční horizont je v délce deseti, ideálně patnácti let (a sehnání dobrého kupce může trvat měsíce). Hned na prvopočátku se tedy nesmí podcenit správný výběr. Víno by mělo pocházet z osvědčených vinic a obecně se doporučují odrůdy s vysokým obsahem kyselin, alkoholu i cukru, které budou zrát velmi dobře. V této souvislosti je nejbezpečnější obrátit se na odborníky.
Další kámen úrazu může být správné skladování ve stabilním tmavém prostředí s teplotou 10 – 15°C a vysokou 75-85% vlhkostí. Právě v tuzemsku bývá dobré uskladnění problém a investoři víno zbytečně znehodnocují, protože lahve nejčastěji dávají do speciálních lednic s různou (nezřídka pochybnou) kvalitou. Pro sběratele je vhodnější namontovat si vinný sklep do vlastního domu nebo si případně pronajmout box ve speciálních vinotékách – v takovém případě obdrží zvláštní certifikát prokazující kontrolované uskladnění své sbírky.
Pokud si začátečník netroufá na investování po vlastní ose, může využít služeb profesionálních fondů zabývajících se výběrem vhodných, prověřených ročníků. V ČR působí hned dvě takové společnosti – Wine Investment Partners a Wine Management. Jejich zhodnocení se pohybuje okolo 4-10 % ročně, avšak minimální vklad je ve výši milionu korun, nejsou proto vhodné pro každého.
A tip na závěr? Ti, kdo se nechtějí potýkat se skladováním vína, mohou na spotřebu lahví vsadit nepřímo. Jižní Morava se stává čím dál vyhledávanější turistickou oblastí, speciálně vinařská turistika je novým fenoménem. Investice do místních rekreačních nemovitostí (nebo pozemků) se proto jeví jako dobrá příležitost.