Sanitní vůz
unsplash.com

Krajská zdravotní, která spravuje sedm nemocnic v Ústeckém kraji, hospodařila loni se ziskem 104 milionů korun. Umoří z něj ztráty z minulých let a část využije na investice. Letos počítá se ziskem výrazně nižším s ohledem na stavby urgentních příjmů v nemocnicích v Děčíně a Chomutově. Náklady na stavby s ohledem na zdražení materiálu vzrostly. Se stavbou parkovacího domu v ústecké nemocnici se začne zřejmě v příštím roce, letos skočí ještě stavba kardiocentra v Ústí. ČTK to řekl Petr Malý, ředitel Krajské zdravotní (KZ), jejímž jediným vlastníkem je Ústecký kraj.

Společnost měla podle ředitele loni vyšší úhrady od pojišťoven za operace a plně využila platbu od pojišťoven za poskytovanou péči. Ze zisku dá 36 milionů korun na vypořádání předchozí ztráty, čímž bude zcela umořena, pět milionů korun dá do rezervního fondu a 63 milionů korun na investice. „Letos byl v plánu zisk kolem osmi milionů korun. Důvodem propadu jsou investice. Z Děčína rozvážíme lidi na operace do Rumburka a Litoměřic kvůli stavbě nového pavilonu, což se do hospodaření promítne, budeme rádi za to, pokud se udržíme na těch osmi milionech,“ uvedl Malý.

Náklady na urgentní příjmy přes 1,6 miliardy Kč

V Děčíně a Chomutově pokračuje stavba urgentních příjmů, náklady jsou přes 1,6 miliardy korun. Zhotovitelé požádali KZ o navýšení částky s ohledem na zdražení materiálu. „Na základě soudního znaleckého posudku jsme souhlasili s navýšením s ohledem na skokový růst cen. Každý ze zhotovitelů dostane 30 milionů korun, díky čemuž bude zachován hladký průběh staveb a termín dokončení,“ řekl ČTK předseda představenstva Ondřej Štěrba. Hotovo bude podle plánu v závěru roku 2023.

Zvýšení ceny kritizuje opoziční krajský zastupitel Jaroslav Komínek (KSČM). „Je to druhé navýšení ceny, kdyby tato (krajská) vláda nezrušila výběrová řízení, která už byla schválená, tak se to nestalo a už by se dávno stavělo za menší peníze,“ uvedl Komínek.

V letošním roce skončí také stavba kardiocentra v ústecké nemocnici. Další plánovanou investicí je v Ústí stavba parkovacího domu. „Na představenstvu jsme souhlasili s realizací formou PPP projektu, pokud to schválí krajské zastupitelstvo, letos zahájíme výběr dodavatele,“ uvedl Malý. Počítá tedy s tím, že soukromý investor objekt zaplatí, postaví a po dobu platnosti kontraktu i udržuje. Úhradu vynaložených nákladů pak pokryje zejména výběr parkovného. V osmi patrovém objektu v areálu nemocnice bude na 600 míst pro auta.

Zdroj: ČTK