ropa, Saúdská Arábie

Ceny ropy zahájily nový týden výrazným růstem. Podle analytiků tak reagují na nedělní závazek Saúdské Arábie, že země od července sníží těžbu o další jeden milion barelů denně, aby kompenzovala nepříznivý makroekonomický vývoj, který má negativní dopad na ceny. Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem ropy.

Krátce před 08:30 SELČ cena severomořské ropy Brent vykazovala růst asi o 1,5 procenta zhruba na 77,30 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI si připisovala 1,6 procenta a obchodovala se kolem 72,90 dolaru za barel. Během asijského obchodování přitom cena Brentu stoupla až na 78,73 dolaru za barel a cena WTI na 75,06 USD za barel.

Dobrovolné snížení těžby

Saúdskoarabské ministerstvo energetiky uvedlo, že produkce v červenci v Saúdské Arábii klesne na devět milionů barelů denně z květnových zhruba deseti milionů barelů denně. To je největší snížení těžby v této zemi za poslední roky. Dobrovolné snížení těžby doplňuje širší dohodu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců včetně Ruska o omezení těžby do roku 2024, které má podpořit ceny ropy. Tato skupina, známá jako OPEC+, se na celosvětové těžbě ropy podílí zhruba 40 procenty a už rozhodla o snížení těžby o 3,66 milionu barelů denně, což představuje asi 3,6 procenta celosvětové poptávky.

„Saúdská Arábie je i nadále horlivější než většina dalších členů v případě zajištění ceny ropy nad 80 USD za barel, což je zásadní pro vyrovnání jejího vlastního fiskálního rozpočtu na letošní rok,“ uvedl analytik finančního ústavu DBS Bank Suvro Sarkar. Podle něj bude Saúdská Arábie zřejmě i nadále dělat vše pro to, aby udržela ceny ropy na vyšší úrovni.

Růst ceny ropy

Konzultační společnost Rystad Energy uvedla, že dodatečné snížení těžby v Saúdské Arábii pravděpodobně v červenci prohloubí deficit na trhu na více než tři miliony barelů denně. To by mohlo v nadcházejících týdnech poslat ceny ropy vzhůru.

Naopak Spojeným arabským emirátům (SAE) bylo na zasedání OPEC+ umožněno zvýšit těžební cíl o 200.000 barelů na 3,22 milionu barelů denně. Cílem tohoto kroku bylo podle analytiků uklidnit obavy z možného vystoupení země z OPEC, uvedla agentura Reuters.

Páteční zpráva firmy Baker Hughes také ukázala, že počet ropných vrtů ve Spojených státech v uplynulém týdnu klesl o 15 na 555, což je nejméně od loňského dubna. Těžba v USA se snižuje od prosince kvůli nižším cenám, vyšším nákladům a kvůli tomu, že firmy přesouvají výdaje na platby akcionářům.

zdroj: ČTK