Kromě oblečení měly podíl na růstu cen také například i dražší herní konzole, které získaly oblibu v době, kdy lidé měli kvůli koronavirovým opatřením více času. Ceny oblečení a obuvi zůstaly v minulém měsíci téměř beze změny.
Červen bývá tradičně obdobím slevových akcí, letos ale obchodníci zřejmě kvůli šíření nemoci covid-19 zlevňovali už dříve. Levněji se naopak prodával alkohol a potraviny.
V květnu se v důsledku koronavirové krize, která zasáhla poptávku a způsobila prudký pokles cen ropy, inflace dostala na nejslabší úroveň za čtyři roky. Navzdory mírnému růstu ale zůstává hluboko pod dvouprocentním cílem britské centrální banky. Ta proto není podle analytiků pod žádným tlakem, aby přehodnotila svůj stimulační balík na pomoc ekonomice, která se potýká s následky koronaviru.
Hrubý domácí produkt (HDP) Británie se v květnu meziměsíčně zvýšil o 1,8 procenta po dubnovém propadu o rekordních 20,3 procenta. Výrazně tak zaostal za očekáváním analytiků, kteří čekali růst kolem pěti procent.
Mezinárodní měnový fond (MMF) minulý měsíc předpověděl, že britská ekonomika v letošním roce klesne o 10,2 procenta. V příštím roce očekává MMF růst HDP o 6,2 procenta.
Zdroj: ČTK
[…] inflaci v rámci EU zaznamenalo v červenci Maďarsko, kde se ceny meziročně zvýšily o 3,9 procenta. Za […]