Průměrná mzda v Maďarsku v červnu vzrostla o 15,4 procenta, více než inflace Průměrná hrubá mzda v Maďarsku v červnu meziročně vzrostla o 15,4 procenta na 503.500 forintů (téměř 30.000 Kč). Ve své zjištění to dnes uvedl maďarský statistický úřad. Růst hrubé mzdy tak byl vyšší než růst inflace, jejíž míra v červnu dosáhla 11,7 procenta.

Minimální mzda se zvýšila

Průměrná čistá mzda vzrostla podle údajů o zaměstnancích na plný úvazek v podnicích s nejméně pěti pracovníky stejným tempem, a to na 334.800 forintů (zhruba 19.920 Kč). Zákonem stanovená minimální mzda se pak od začátku roku zvýšila o více než 19 procent. Rostly i platy mnoha lidí zaměstnaných ve veřejném sektoru. Reálná mzda, která zohledňuje inflaci, se tak zvýšila o 3,3 procenta.

Průměrná mzda v ČR stoupla

Průměrná mzda v České republice včetně bonusů a odměn v prvním pololetí dosáhla 49.166 Kč. Proti stejnému období loni tak výdělky zaměstnanců vzrostly o sedm procent, vyplývá z dat platového portálu Profesia.cz, který shromažďuje údaje o platovém ohodnocení zaměstnanců v Česku.

Části pracovníků veřejného sektoru se v České republice od září zvedne platový tarif o deset procent, a to i ve státní službě, dohodla se v úterý vláda s odbory.

Zdroj: ČTK