Vývozní embargo ze strany Ruska bude platit zatím pět měsíců. Kreml s odvetným opatřením přichází poté, co se země Evropské unie a skupiny sedmi ekonomicky nejsilnějších států světa (skupina G7) dohodly na zavedení cenového stropu na ruskou ropu.

Embargo 5 měsíců

Vývozní embargo ze strany Ruska bude platit zatím pět měsíců. Kreml s odvetným opatřením přichází poté, co se země Evropské unie a skupiny sedmi ekonomicky nejsilnějších států světa (skupina G7) dohodly na zavedení cenového stropu na ruskou ropu. Strop je stanoven na 60 dolarech za barel, což je sice podobná cena, za kterou Rusko aktuálně ropu vyváží, avšak podstatně níže, než Rusko svou ropu prodávalo podstatnou část roku 2022.

Prohloubení ruského deficitu

Ruský ministr financí Anton Siluanov již avizoval, že kvůli cenovému stropu se nejspíše prohloubí deficit ruského státního rozpočtu na rok 2023, který byl prozatím plánován na dvě procenta HDP. Právě cílem cenového stropu bylo omezit příjmy Ruské federace z prodeje ropy, což by mělo oslabit její schopnost financovat svou vojenskou agresi na Ukrajině. Světová cena ropy Brent na Putinovo oznámení prakticky nijak nereagovala a zůstala stabilní těsně pod 85 dolary za barel.