Tchajwanská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí nečekaně klesla, její výkon byl nejhorší za 13 let. Způsobil to nižší vývoz, na který má negativní dopad slabší globální poptávka po technologiích a chaos v souvislosti s nemocí covid-19 v Číně. Za říjen až prosinec hrubý domácí produkt (HDP) v meziročním srovnání klesl o 0,86 procenta po růstu o 4,01 procenta v předchozím čtvrtletí. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil statistický úřad.
Nejvýraznější pokles od finanční krize
Pokles byl nejvýraznější od třetího čtvrtletí 2009, kdy se svět potýkal s finanční krizí. Tchajwanská ekonomika přitom v závěru loňského roku klesla poprvé od prvního čtvrtletí 2016. Analytici podle agentury Reuters očekávali v průměru zvýšení HDP o 1,3 procenta. Ve srovnání s předchozím kvartálem se ekonomika propadla o 4,24 procenta.
Za celý loňský rok ekonomika podle předběžných údajů vzrostla o 2,43 procenta. Růst tak zpomalil z 6,53 procenta v roce 2021 a byl nejnižší od roku 2016. Analytici čekali celoroční zvýšení HDP o 2,9 procenta.
Pandemie i globální inflace
Vývoz ve čtvrtém čtvrtletí v dolarovém vyjádření klesl meziročně o 8,63 procenta. Vývoz ovlivnila vysoká globální inflace, omezení související s pandemií nemoci covid-19 v Číně, která je pro Tchaj-wan největším vývozním trhem, a obecně slabší globální poptávka.
Tchaj-wan je důležitým centrem v globálním dodavatelském řetězci pro technologické firmy, jako je například Apple. V době pandemie si ekonomika této asijské země vedla lépe než mnoho jiných regionálních ekonomik, těžila hlavně ze silné poptávky v technologickém sektoru. Celosvětové hospodářské potíže způsobené vysokou inflací, dopady války na Ukrajině a vývoj pandemie v Číně však měly negativní dopady na poptávku po zboží z Tchaj-wanu.
zdroj: ČTK