Americké těžební společnosti Chevron ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostl zisk na 3,24 miliardy USD (78,5 miliardy Kč) z 2,26 miliardy USD ve stejném období předchozího roku. Firma to oznámila v dnešním sdělení. Výsledek byl ale pod očekáváním analytiků. Konkurenční těžařské skupině ExxonMobil klesl v posledním čtvrtletí loňského roku zisk meziročně ze 7,6 miliardy USD (184 miliardy Kč) na 7,39 miliardy USD, vyplývá z dnešního prohlášení. Za celý rok zisk oběma společnostem klesl.
Poklesy obou společností
Největší americký těžař ropy a zemního plynu ExxonMobil ve čtvrtletí dosáhl zisk na akcii 1,67 USD, čímž podle společnosti LSEG překonal odhady analytiků, které činily v průměru 1,56 USD. Za celý rok firmě klesl zisk na 33,68 miliardy USD (815,76 miliardy Kč) z 36 miliard USD o rok dříve. Druhý největší americký producent Chevron dosáhl za celý rok zisku 17,66 miliardy USD (427,74 miliardy Kč) oproti 21,37 miliardy USD o rok dříve. V navazujících odvětvích společnost prodělala 248 milionů USD ve srovnání se ziskem 1,15 miliardy USD ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023.
Zisky z prodeje pohonných hmot se loni propadly v celém odvětví, protože oživení poptávky po pandemii vyprchalo a ekonomická aktivita se snížila ve Spojených státech a v Číně, dvou ekonomikách s největší spotřebou ropy, uvedla agentura Reuters.
I přes Trumpovy výroky se nechystají velká rozšiřování težby
Reuters tento týden upozornil, že americké těžební společnosti přes volání amerického prezidenta Donalda Trumpa po novém boomu fosilních paliv nechystají velké rozšiřování těžby. Ropné a plynárenské společnosti se dlouhodobě snaží omezovat výdaje a soustředit se na generování výnosů pro akcionáře. Těžební společnosti se v posledních letech snaží snižovat náklady a pro zvýšení produkce volí spíše cestu efektivnějších technologií než vrtáním mnoha nových vrtů. Producenti také reagují na nižší globální ceny ropy. Na ty má vliv mimo jiné nedostatečná poptávka v Číně, která je největším importérem této komodity na světě.
Výjimkou je právě ExxonMobil, který hodlá do roku 2030 více než ztrojnásobit produkci v Permské pánvi, která je nejvýznamnějším břidlicovým polem v USA, a těžit 1,3 milionu barelů denně z provozů v Guyaně.
Zdroj: ČTK