peníze, úspory, šetřit

Rozsáhlejší pokles inflačních tlaků v USA, který se šíří ze zboží na služby a trh práce, je rozhodující pro další ochlazení tempa zvyšování sazeb Fedu v únoru a ukončení cyklu růstu v březnu, zatímco mírná zima v Evropě a nižší ceny zemního plynu podporují nejistý listopadový vrchol jejího velkého růstu cen. Zpráva o výsledcích hospodaření firem a HDP za 4. čtvrtletí by poskytla více času na to, aby mohla zafungovat úroková medicína, a zmírnila obavy z recese.

Situace v Číně

Druhá největší světová ekonomika a akciový trh je další divokou kartou prvního čtvrtletí. Rychlé uvolnění politiky tzv. nulového covidu vedlo k prudkému nárůstu nových případů, který se může ještě zhoršit v souvislosti s nadcházejícími dlouhými novoročními svátky.  Dává však naději na počátek postupného oživení čínské ekonomiky, která se chystá na březnové Národní lidové shromáždění. To by bylo klíčovou pojistkou proti globální recesi. Nejistota je však vysoká, protože nedávné vakuum covidových údajů ještě zhoršilo typické sucho ekonomických údajů v období čínského nového roku.

Technologický sektor

IT, komunikační a technologické sekce spotřebitelského sektoru tvoří třetinu globálních akcií. Trhy nemohou být příznivě naladěny, pokud se v těchto sektorech zopakuje jejich loňská chmurná výkonnost. Veletrh CES v Las Vegas upozorní na zásadní pokrok v oblasti elektromobility, webu 3.0 a AR/VR, zatímco vrcholící inflace a úrokové sazby by měly přinést určitou úlevu v ocenění technologií po dramatickém snížení ratingu v roce 2022. Velkou zkouškou budou lednové výsledky za 4. čtvrtletí. Zisky indexu S&P 500 se celkově sníží o 3 % a hlavní technologické akcie od Amazonu po Alphabet vedou ke snižování zisků.