Tržby výrobce luxusního zboží LVMH v loňském roce stouply téměř o čtvrtinu na rekordních 79,2 miliardy eur (1,9 bilionu Kč)

Tržby výrobce luxusního zboží LVMH v loňském roce stouply téměř o čtvrtinu na rekordních 79,2 miliardy eur (1,9 bilionu Kč). Silná byla poptávka po módě a koženém zboží, vysoký růst však zaznamenaly téměř všechny segmenty. Stejným tempem rostl i provozní zisk, který činil 21 miliard eur. Uvedla to společnost v dnešním prohlášení.

Skok ve všech kategoriích

Tržby divize módy a koženého zboží se zvýšily o 25 procent na 38,648 miliardy eur. Tržby v divizi vína a lihovin se zvýšily o 19 procent na rekord, v divizi parfémů a kosmetiky o 17 procent a v divizi hodinek a klenotů o 18 procent. Provozní zisk se zvýšil ve všech divizích vyjma parfémů a kosmetiky, kde klesl o tři procenta.

Výrazně rostly tržby v Evropě, Spojených státech a Japonsku díky silné poptávce místních zákazníků a oživení mezinárodního cestovního ruchu. Vývoj v Asii byl stabilní kvůli zdravotní situaci v Číně.

Ředitel a zakladatel LVMH Bernard Arnault je v současnosti nejbohatším člověkem na světě. Časopis Forbes naposledy odhadl jeho majetek na 191 miliard USD (4,2 bilionu Kč).

Nový rekord

Akcie LVMH tento měsíc vzrostly na nový rekord, a tržní kapitalizace skupiny tak poprvé přesáhla 400 miliard eur. Firma tak upevnila pozici nejhodnotnější evropské společnosti.

LVMH je největší luxusní skupinou na světě. Vlastní 75 prestižních značek a po celém světě má přes 5500 obchodů. Mezi její nejznámější značky patří Louis Vuitton, Christian Dior, Céline, Fendi, Loro Piana, Marc Jacobs, Tiffany, Bulgari, TAG Heuer, Moët či Hennessy.

zdroj: ČTK