Zlato bylo považováno za důležitý a cenný majetek téměř po celou dobu lidské historie. Již lidé ve starověku si uvědomovali, že pokud je množství materiálu, který se používá jako platidlo, omezené, jeho hodnota roste. V tomto článku rozebereme, jak výhodné je dnes investovat do zlata, kde koupit zlato, zda globální ekonomická situace ovlivňuje investiční trendy a jaké rady mohou zkušení investoři dát začátečníkům.

Ve dvacátém století mělo zlato postavení téměř nejdůležitější měny na světě. Ačkoli nikdo neplatil přímo zlatem, většina evropských zemí používala zlatý standard. Podle tohoto standardu lze jakoukoli peněžní jednotku vyměnit za ekvivalentní množství zlata, pokud mají obě strany o výměnu zájem.

Obsah

Zajímavé informace

Zlatý standard se aktivně používal při vypořádání mezi státy: směnný kurz se určoval jako poměr těchto měn k jednotce hmotnosti zlata.

V roce 1944 byla podepsána Brettonwoodská dohoda, na jejímž základě státy přestaly používat zlatý standard. Hodnota drahého kovu pro vypořádání byla stanovena v amerických dolarech – 35 dolarů za trojskou unci.

Na dolar byly navázány i kurzy ostatních národních měn zemí účastnících se dohody. Současně byl měnový kurz řízený: jeho výkyvy se udržovaly v rámci 1 %, ale byly povoleny i řízené devalvace a revalvace.

To by byly zajímavosti o zlatě z historie, pojďme se ale podívat blíže na to, kde koupit zlato.

Kde koupit zlato?

Jak již bylo zmíněno, zlato je nezávislým měřítkem, a proto chrání před inflací, výkyvy měn, změnami ekonomických systémů atd. Existuje však několik typů investic do zlata. Nemyslete si, že se jedná pouze o nákup mincí nebo šperků. Alternativou k investování do zlata je nákup akcií těžebních společností nebo burzovně obchodovaných fondů (ETF), případně obchodování s opcemi a futures kontrakty. Pro každého investora a období ekonomiky jsou vhodné různé investiční možnosti.

Fyzické zlato

Investování do fyzického zlata může být pro investory, kteří jsou zvyklí na online obchodování s akciemi a dluhopisy, náročné. Pokud jde o fyzické zlato, budete obvykle jednat s obchodníky mimo tradiční makléřské domy a pravděpodobně budete muset zaplatit za skladování a získat pojištění své investice. Tři hlavní možnosti investování do fyzického zlata jsou cihly, mince a šperky.

kde koupit zlato

Při investování do zlatých cihel byste také neměli zapomínat na pojištění a výběr spolehlivého obchodníka. Obvykle je tento typ investice poměrně nákladný a náročný. Zlaté cihly jsou k dispozici ve velikostech až do 400 uncí. Nejoblíbenější velikosti cihel jsou 1 a 10 uncí. Takový majetek je lepší uložit do placeného trezoru. Při nákupu slitků byste si měli nákup dobře načasovat, protože většina prodejců aktualizuje své ceny na základě aktuálních spotových cen. Pozorně sledujte trendy, protože na velkých investicích můžete jak vydělat, tak i prodělat. Existuje mnoho fyzických showroomů, kde si můžete koupit zlato v různých tvarech. Na českém lokálním trhu bychom rádi zmínili takového obchodníka se zlatem, jakým je Bassergold. Na webových stránkách si můžete vybrat výrobek, který se vám líbí, rezervovat si ho a vyzvednout si ho na pobočce v Praze nebo Ostravě.

Nákup akcií těžařů zlata

Investice do akcií společností, které zlato těží, zpracovávají a prodávají, je mnohem jednodušší než nákup fyzického zlata. Vzhledem k tomu, že jde o nákup akcií společností těžících zlato, můžete investovat pouze prostřednictvím svého makléřského účtu. Tento typ investice se neliší od běžných postupů na burze.

kurz zlata, cena zlata za gram

Obchodování s futures a opcemi

Ze všech způsobů investování do zlata je obchodování s futures nebo opčními kontrakty nejrizikovější. Futures a opce jsou deriváty, což znamená, že jejich hodnota je zcela závislá na ceně podkladového aktiva. Futures kontrakt je dohoda o nákupu nebo prodeji cenného papíru za stanovenou cenu k určitému datu bez ohledu na aktuální tržní podmínky. Opční smlouva je dohoda, která vám dává možnost koupit nebo prodat cenný papír, pokud dosáhne určité ceny k určitému datu. Lidé, kteří se rozhodnou investovat do zlata pomocí opcí nebo futures kontraktů, by měli aktivně sledovat kotace, aby se ujistili, že investice neztratí svou hodnotu.

Investujte do zlatých ETF

Zlaté ETF jsou investiční fondy, jejichž akcie se obchodují na burze a jejichž ceny odrážejí kolísání hodnoty zlata na trhu. Existuje řada různých typů zlatých fondů.  Při této investici nekupujete samotné zlato, ale pouze papír spojený s fyzickým zlatem. To znamená, že vám odpadají starosti s ukládáním a ochranou zlata před krádeží. Je však třeba mít na paměti, že hodnota ETF se nemusí plně shodovat s tržní cenou zlata a tyto investice nemusí mít takovou výkonnost jako fyzické zlato. Chcete-li se stát podílníkem takového fondu, musíte uzavřít smlouvu s makléřem.

Nákup digitálního zlata

Digitální zlato je způsob, jak kdykoli a kdekoli hromadit ryzí zlato po částech, a to i s minimálními investicemi. Umožňuje vám nakupovat zlato bez obav o jeho ryzost, bezpečnost a skladování. Každý gram digigoldu, který si jednotlivec zakoupí, je krytý skutečným 24karátovým fyzickým zlatem. Toto fyzické zlato je odloženo v přiděleném trezoru prodejce, který funguje jako jeho správce. Pokud část z něj prodáte, bude vám přesné množství odečteno ze skladu.

čtěte také: eToro recenze

Prodej zlata – kde vaše zlato prodáte

Zlato nejen nakupujeme, ale také prodáváme. Podívejte se na níže uvedené informace.

Seznam míst, kde můžete prodat své zlato

  • banka;
  • aukce;
  • jednotlivci;
  • spořitelny;
  • zastavárny;
  • výkupní střediska zlata;
  • klenotnictví.

Každopádně zůstává velmi důležitou otázkou, zda je vůbec výhodné investovat do zlata. Toto téma nemůžeme vynechat a shromáždili jsme pro vás informace v další části.

nepřehlédněte: Zetano recenze

Kde koupit zlato – Vyplatí se nákup investičního zlata

Země drží zlaté rezervy, aby zmírnily inflaci. Vyplatí se nákup investičního zlata pro běžného občana a jaké výhody mohou přinést investice do zlata?

Pro analýzu současného postavení zlata na trhu je vhodné podívat se na změny jeho ceny v minulosti. Podívejme se na posledních 20 let:

Pokud byste investovali do zlata v roce 2007, vaše investice do zlata by se do roku 2011 téměř zečtyřnásobila. Během tohoto období vzrostla hodnota trojské unce zlata z 500 na 1800 dolarů.

I kdybyste do tohoto aktiva investovali na konci roku 2015, kdy se cena unce pohybovala kolem 1050 dolarů, mohli byste ji v srpnu 2020 prodat za 2070 dolarů. Vaše investice do zlata by se téměř zdvojnásobila.

Cena zlata za gram se na začátku roku 2022 vyšplhala na 66 USD, během podzimu 2022 se pak pohybovala mezi 52 a 55 USD. Počínaje listopadem 2022 roste a v současné době, v lednu 2023, se pohybuje kolem 62 USD. Při aktuálním kurzu 22 Kč za 1 USD činí hodnota 1 gramu zlata přepočtená na českou měnu přibližně 1 350 Kč.

unce zlata
<a href=httpszlatakycz target= blank rel=noopener title=>zlatakycz<a>

Z toho lze vyvodit, že cena zlata pravidelně roste a má pozitivní investiční vyhlídky. Tento drahý kov není příliš ovlivněn inflací, takže tento typ investice lze považovat za spolehlivý. Ačkoli zlato může být krátkodobě stejně volatilní jako akcie, dlouhodobě si dobře udržuje svou hodnotu. Proto by se do zlata mělo investovat dlouhodobě.

Zlato se používá v mnoha oblastech našeho života. Každé tržní odvětví dosahuje nejlepších výsledků v různých fázích globálního hospodářského cyklu. Tato rozmanitost poptávky a samovyvažující se charakter trhu posilují výhody zlata jako investičního aktiva. Průměrná roční poptávka po zlatě: ~4100 tun (přibližně 166 miliard USD).

čtěte také: InvestaGO recenze

Níže se podívejte na hlavní důvody pro investování do drahých kovů:

Poptávka. Vlády a velké podniky skutečně poptávají zlaté rezervy. Tento drahý kov nepodléhá korozi, takže se nemůže poškodit. Navíc se počet nalezišť neustále snižuje, což znamená, že zlaté rezervy mohou dojít. Mnohem výhodnější je zásobit se jimi nyní, dokud ještě existují ložiska. Lídry, pokud jde o rezervy pro rok 2022, jsou Indie a Čína.

Ziskovost. Z investičního hlediska je zlato nejednoznačným nástrojem. Jedná se o hmotné aktivum, které negeneruje zisky ani dividendy jako akcie. Současně zlato v historickém vývoji zdražovalo, zejména v krizových situacích.

Ochrana proti inflaci. Když inflace roste, hotovost se znehodnocuje –  za stejné množství peněz si lze časem koupit stále méně zboží. Velké hospodářské otřesy, jako byla krize v Německu ve 20. letech 20. století nebo ve Venezuele v posledních letech, způsobily inflaci kolem 4000 %. V takových situacích nelze předvídat, co se s měnou stane. Zlato vás může zachránit před vyhlídkou, že přijdete o všechno.

prodej zlata
největší držitelé zlata

Likvidita. Ačkoli je obchodování s fyzickým zlatem na burzách poměrně neobvyklé, v moderním světě jsou populárnější investice do akcií společností těžících zlato. Obchodování s těmito akciemi je vždy rychlé a bezbolestné a vždy se najde kupující a prodávající cenných papírů těžebních společností.

Několik slov na závěr

Pokud tedy hledáte způsob, jak diverzifikovat své investiční portfolio, zlato je dobrou volbou. Z investice do zlata sice nelze očekávat velké výnosy, ale pokud chcete ochránit hodnotu svých úspor před inflací, jste rozhodně na správné cestě.

Článek je dostupný i v dalších jazycích: Anglicky, Slovensky