bagr, stavitel, stavebnictví, Bc. David Lukeš Jr. CONSTRUCTION

David Lukeš je čtyřiadvacetiletý podnikatel z Plzně, který se ve svých dvaceti letech začal věnovat stavebnictví. Po dokončení bakalářského studia na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů na České zemědělské univerzitě založil firmu, která nese jeho jméno. Firma Bc. David Lukeš Jr. CONSTRUCTION se zabývá stavebnictvím, autodopravou a zemědělstvím. V rozhovoru zakladatel firmy prozrazuje, jak se od rodinné tradice v zemědělství dostal díky neustálému sebevzdělávání až do fáze, kdy vlastní jedenáct strojů, zaměstnává téměř dvě desítky lidí a vytváří zakázky, na které sbírá samé pozitivní ohlasy. Součástí je i rozprava o sponzoringu a rady podnikatelům stávajícím i budoucím.

Kdy jste začal podnikat ve stavebnictví a jaká byla vaše prvotní motivace? Popište blíže svůj příběh.

Živnost na provádění přípravných a dokončovacích prací jsem si zakládal v roce 2018 měsíc po maturitě, kdy jsem byl ve fázi, že jsem se sám staral o rodinný statek. Primárně jsem před nástupem na ČZÚ pracoval na statku, jelikož jsem chtěl v rodinné zemědělské tradici pokračovat a rozšířit plochu obhospodařované půdy a začít s vlastní produkcí potravin a vlastní restaurací. 

Jelikož otec i děda dříve podnikali s bagry a každému zbyl jeden starší stroj, chtěl jsem využít i této příležitosti a kromě zemědělství se věnovat i zemním pracím.

První rok na vysoké škole jsem se tedy staral o statek a jednou za čas někomu udělal terénní úpravy či vykopal základ. Poté se rodinná situace změnila, ze statku jsem byl vystrnaděn, a tak jsem se začal plně věnovat zemním pracím. První bagr jsem si pronajímal rok od dědy, než jsem ho od něj spolu s prvním nákladním autem odkoupil.

podnikatel, Bc. David Lukeš Jr. CONSTRUCTION
Foto z archivu Davida Lukeše

Následně jsem se věnoval pouze studiu a podnikání, s prvními brigádníky jsme začali dodávat širší spektrum služeb, např. kompletní výstavbu komunikací, výkopových prací, základových desek, inženýrských sítí atp. Know-how jsem čerpal pouze z internetu a vlastní lidi si pak sám zaučoval. Práci jsem sbíral na poptávkovém webu a obepisoval potenciální zákazníky s nabídkami.

Dnes, po čtyřech letech, zaměstnávám ve firmě téměř dvacet lidí, vlastním čtyři bagry, tři nákladní auta, čtyři osobní auta, mám i sídlo firmy a další majetek.

Zajímal jste se o tento obor dlouhodobě, nebo to bylo jen na základě jednoho (byť možná silného) impulzu?

Chodil jsem od dětství na různé brigády, ale razantní impulz přišel později, jak zmiňuji v předešlé odpovědi.

Jaká byla vaše nejúspěšnější zakázka? Kdybyste měl vybrat jednu, pomocí které byste prezentoval potenciálním zákazníkům svou firmu, o co by se jednalo a proč?

Přístavba mateřské školky. Jednalo se totiž o vůbec první vstup do sektoru veřejných zakázek, kam jsme vstoupili jako subdodavatelé. Na práci jsme se podíleli z více než osmdesáti procent, dodávali jsme i složité železobetonové konstrukce. Právě tímto směrem chci zároveň směřovat jednu divizi své firmy. Dále bych se chtěl zaměřit na inženýrské sítě a také na zpevněné povrchy a komunikace.

Kolik lidí momentálně zaměstnáváte? 

Ve firmě zaměstnávám dvanáct lidí na stálo. V závislosti na sezónních pracích najímám také brigádníky, kterých bývá až pět. 

Jaká byla vaše dosud největší investice?

Studium, samostudium, sebevzdělání v tomto oboru. Nestudoval jsem pro svou současnou práci žádnou školu a neměl při sobě nikoho, kdo by mi předal vědomosti, vše jsem se musel naučit sám.

podnikatel, Bc. David Lukeš Jr. CONSTRUCTION, stavebnictví, stavební firma
Foto z archivu Davida Lukeše

Investujete i do něčeho jiného? Co například akcie, nebo stále více populární kryptoměny?

Měsíčně odesílám peníze do pár vybraných fondů, minulý rok jsem také propadl šílenství Bitcoinu.

Zajímavou investicí, která přímo nesouvisí s vaší prací, ale spíše životním stylem, je Oura Ring. K čemu tento na první pohled módní doplněk využíváte?

Je to nástroj, jehož prostřednictvím se učím lépe spát. Po dobu, co podnikám, spím denně čtyři až pět hodin, a začínám pociťovat, že to není úplně dlouhodobě udržitelné. Zároveň Oura Ring využívám k monitoringu kvality spánku a předcházení menších nemocí, které by mě pak mohly vyřadit z provozu na více dní.

Co se týče spánku a obecně odpočinku, jak těžké je při vašem zaměstnání dát nohu z plynu a relaxovat?

Pro mě je to velmi těžké, ještě nedávno jsem pracoval všechny víkendy od rána do večera. Teď se snažím mít alespoň jeden den o víkendu volný. Ve volném čase nebo na dovolené ale nedokážu vypnout, práce mi v hlavě koluje i při sportu, na večeři, u filmu.

Určitě je ve vaší pozici důležité také dobře pracovat s časem. Jak zvládáte time management? Používáte nějaké zápisníky nebo chytré aplikace?

Time management si upřímně myslím, že mám excelentní. Dříve jsem používal zápisník Doller, dnes používám pouze Apple kalendář ve všech svých zařízeních.

Nedávno se vaše firma stala sponzorem futsalového týmu FC Buccaneers, na jaké bázi tato spolupráce funguje?

Tým se skládá především z kamarádů, na účast v soutěžích potřebovali jistý finanční obnos, které jsem jim rád poskytl, a i nadále se podílím na chodu.

spolupráce, FC Buccaneers, Futsalový klub, Bc. David Lukeš Jr. CONSTRUCTION, stavební firma, sponzoring
Spolupráce oznámená na instagramu FC Buccaneers

Představuje to nějakou další cestu, kterou byste chtěl svou firmu posouvat? Tedy směrem ke sponzorství sportovních klubů, různých eventů apod.?

Rozhodně. Podnikám pro zhotovení kvalitních stavebních děl, tvorbu pracovních míst a generování zisku, který pak mohu alokovat na různá místa. Do budoucna bych se chtěl podílet na budování lepšího veřejného prostoru pro společnost a zaměřit se i na charitativní záležitosti. Také sponzoruji ještě jeden sportovní tým, mladého jezdce rally, filmový festival, různé publikace atp.

Měl byste na závěr nějaké doporučení nebo radu pro budoucí podnikatele, kteří by třeba jednou rádi šli ve vašich stopách?

Nehledejte výmluvy a začněte. Bude to bolet, ale chvílemi to stojí za to. Musíte to všechno milovat!

Autor: Karolína Laura Hornová