Do čeho investovat – 5) Zlato

5 komodit, do kterých investovat v roce 2021

Ceny zlata se vyšplhaly v minulém roce do rekordních výší. Důvodem jsou především obavy spojené se současnou situací a strach z inflace. Zájem o zlato vzrostl hned na jaře, kdy se cena tohoto drahého kovu zvýšila až čtyřnásobně. Na historické maximum se cena zlata vyšplhala v srpnu minulého roku, kdy jeho hodnota dosahovala 2 067 dolarů (cca 44 tisíc korun) za trojskou unci (31,3 gramů).

Za loňský rok posílilo zlato o více než 20 procent a odborníci předpokládají stabilní růst investic do této komodity i v roce 2022. Spotřeba zlata by se mohla zvýšit i díky hospodářskému oživení v Číně.

 

Čtěte také: Recenze brokera ProfitLevel – jaké má poplatky?

 

4) Stříbro

Stříbro

Odborníci předpokládají, že poroste nejen cena zlata, ale i cena jeho „menšího bratra“, stříbra. Důvodem jsou jeho nižší zásoby, kterých je na světě zhruba osmkrát méně než zlata. Díky omezené zásobě stříbra lze očekávat, že jeho cena dále poroste.

Více než polovina produkce tohoto drahého kovu přitom pochází z Latinské Ameriky. Významně se na jeho těžbě podílí především Peru a Mexiko. Na tuto oblast se zaměřuje těžařská společnost Fresnillo. Současná situace plná nejistoty vede mnoho investorů právě k investicím do stříbra, které je považováno stejně jako zlato za bezpečnější alternativu.

 

Do čeho investovat – 3) Cenné poštovní známky

Známky

Cenné známky mají za sebou několikaletou prověřenou investiční historii, která dokazuje, že tato investice i v dobách krize přináší malou míru rizika a vyšší likviditu. Odborníci doporučují investovat zejména do známek rozvíjejících se ekonomik jako je Čína nebo Indie.

Ve hře jsou také známky tradičně zajímavých destinací v Evropě či známky ze Spojených států a Austrálie. Při investici do cenných poštovních známek je však dobré dbát na rozmanitost portfolia a investovat do minimálně pěti různých položek.

Čtěte také: Kam až může zajít inflace? Děsivý příklad předválečného Německa.

 

Do čeho investovat – 2) Palladium

Investor

Palladium se během posledních dvou let stalo jedou z komodit, která vykazuje nejrychlejší růst cen. Během deseti let jeho cena narostla dokonce o více než 400 %. Na začátku minulého roku se cena za jednu unci palladia vyšplhala až na 2000 amerických dolarů.

Ve srovnání s drahými kovy jako je například zlato nebo stříbro, je po palladiu v průmyslových odvětvích nejvyšší poptávka. Velká část palladia se v současné době používá na výrobu katalyzátorů pro osobní automobily. Navíc se předpokládá, že výroba aut s palladiovými katalyzátory stále poroste.

 

Do čeho investovat – 1) Měď

Měď

Hodnotu mědi zvyšuje naděje v ekonomické oživení ve světě. Poptávka po této komoditě stále roste a například v Číně, která je nejvyšším spotřebitelem tohoto kovu na světě, se potýká s vysokou poptávkou, která zapříčinila snížení zásob mědi až na nejnižší úroveň desetiletí.

Měď je využívána zejména k výrobě mnoha stavebních materiálů, vodovodních potrubí nebo elektrických vodičů. V posledních letech roste její spotřeba také díky stále častějšímu využití zelených zdrojů v automobilovém průmyslu. K výrobě elektromobilu je zapotřebí zhruba 60 kilogramů mědi, zatímco automobil se spalovacím motorem obsahuje asi čtyřikrát méně tohoto kovu.

 

Čtěte také: Recenze brokera CapitalPanda – vyplatí se?