Nedávný short-squzee akcií GameStop (NYSE: GME) postavil manažery hedgeových fondů do defenzívy. Melvin Capital, byl rozdrcen při short-squeezu GameStopu a ztratil 53 % ze své hodnoty, tedy zhruba 4,5 miliardy USD svých aktiv. Jiné hedgeové fondy reagovaly na útoky investorů uzavřením svých krátkých pozic u mnoha akcií ze strachu, že se dostanou do podobné situace.

Bohužel pro manažery, dav WallStreetBets, který poháněl rally GameStop na populárním fóru Reddit, nevykazuje žádné známky stažení v nejbližší době. Po GameStop se „investoři“ zaměřili na konopné akcie, přičemž společnosti, jako je Tilray (NASDAQ: TLRY), vzrostly o 123 % ve třech obchodních relacích a poslali cenu akcií na vrchol – 67 $ za akcii. Následovně se akcie zhroutily zpět k zemi a uzavřely týden na 29 $ za akcii.

1. Virgin Galactic (SPCE)

Virgin Galactic je velmi atraktivním cílem přitahují dav na fóru WallStreetBets Reddit. Společnost je podporována charismatickým miliardáře Sirem Richardem Bransonem, který se zaměřuje na vesmírnou turistiku, které i přes riskantní předpoklady láká značné množství skeptiků. Z tohoto důvodu jsou akcie SPCE masivně shortovány. V současné době je Virgin Galactic čtvrtou nejvíce shortovanou akcií na Wall Street s 72% krátkým úrokem.

Akcie Virgin Galactic jsou od konce ledna extrémně volatilní a pohybují se v cenovém rozhraní mezi 45 a 60 USD za akcii. Akcie v posledních týdnech rostou a klesají v řádu 10 % nebo i více v jednotlivých obchodních relacích. Cena akcií nedávno poklesla o 10 % hned poté, co společnost odložila plánovaný testovací let svého vozidla SpaceShipTwo, který je klíčovým milníkem v plánech společnosti zahájit komerční lety do vesmíru.

2. Dillard’s (DDS)

Po GameStopu je v současné době nejshortovanější akcií zastaralý obchodní řetězec Dillard’s. Společnost je kvůli roli Amazonu v online nakupování považována za dinosaura.

V uplynulém roce poklesly tržby Dillardu o 1,5 miliardy USD a zároveň ztratily 200 milionů USD v čistém příjmu, což znamenalo celkovou čistou ztrátu 71 milionů USD. Z těchto důvodů má akcie DDS v současné době 95% krátký zájem. Navzdory zdánlivě zoufalé situaci se akcie DDS letos pohybovaly výše než by měly. Od začátku ledna se pohybují na necelých 80 USD za akcii. Tento prudký pohyb vzhůru, vzhledem ke špatným základům společnosti, nedává smysl.

3. fuboTV (FUBO)

Díky svému zaměření na streamování živých sportů je fuboTV zajímavou streamovací službou. fuboTV umožňuje streamování sportovních přenosů, včetně profesionálního fotbalu, baseballu, basketbalu, hokeje a amerického fotbalu. To může být jedním z faktorem, proč tolik profesionálních obchodníků sází právě proti této společnosti.

Akcie FUBO navíc od své počáteční veřejné nabídky (IPO), které proběhlo loni v říjnu, zaznamenaly masivní nárůst, kdy vzrostly o 243 % na více než 45 USD za akcii. Akcie FUBO mají v současné době 72% krátký zájem, což z nich činí jednu z nejvíce shortovaných akcií. Akcie společnosti nedávno poskočily ještě výše, když zprávy o tom, že jeden analytik zvýšil svůj cenový cíl u akcií o 25 %. Střední cenový cíl na akcii je 48 $ za akcii.

4. Tanger Factory Outlet Centers (SKT)

Chybělo někomu během pandemie nakupování v obchodech? Takzvané „chytré peníze“ jistě nedaly najevo, že akcie SKT mají 52% krátký úrok. Institucionální investoři neočekávají, že se lidé v nejbližší době vrátí do outletových center. Obzvláště ne, když lidé mohou nakupovat z pohodlí svého domova a mohou si nechat přímo před dveře doručit svůj nákup. Tato situaci je rozhodně špatnou zprávou například pro outletové středisko Tanger Factory Outlet Centers v Severní Karolíně, které provozuje 32 outletových center v USA a Kanadě.

Akcie společnosti Tanger se za poslední rok potácejí a v současné době jsou pod předpandemickou úrovní 14,15 USD za akcii. Akcie SKT získaly velkou a neobvyklou podporu současně s GameStopem. Na konci ledna akcie Tangeru náhle vyskočily o 50 % na téměř 18 $ za akcii. Náhlý posun ceny akcií byl částečně přičítán společnosti, která obnovila dividendu. Ale o několik dní později se cena akcií vrátila zpět pod 13 dolarů. Tento nestálý tah vedl mnoho lidí z Wall Street k přidání Tanger akcií do tohoto seznamu.

5. Beyond Meat (BYND)

Společnost Beyond Meat byla od své první veřejné nabídky v roce 2019 volatilní akcií. Akcie společnosti BYND zpočátku vzrostly o 255 %, poté klesly o 75 % a poté opět vzrostly o 236 %. Byla to divoká jízda po horské dráze. Součástí problému byla neschopnost společnosti rozšířit svou rostlinnou náhražku masa nad rámec základní zákaznické základny vegetariánů a veganů. Několik dohod, které Beyond Meat uzavřelo se společnostmi jako McDonald’s (NYSE: MCD) a Taco Bell, se neujaly podle očekávání. Společnost nyní zkoumá možnou dohodu se společností PepsiCo  (NASDAQ: PEP) o vývoji rostlinných svačinek. Mnoho analytiků je však stále skeptických a pochybuje o tom, že toto přinese mnoho ovoce.

Tyto překážky pomáhají vysvětlit, proč je o akcie BYND krátký úrok na 43 %. Hedgeové fondy a institucionální investoři sázejí na to, že Beyond Meat nebude schopno rozšířit svou přitažlivost, tak jak je potřeba. A to je přesně druh výzvy, kterou dav WallStreetBets rád přijímá. Akcie společnosti Beyond Meat zaznamenaly na konci ledna pěkný 43% skok, který dotáhl ceny akcií na 192 $ za akcii.

6. Cineplex (CGX.TO)

AMC Entertainment (NYSE: AMC) není jedinou akcií na trhu, u které se jedná o bojujícího provozovatele řetězce kin. K dispozici je také kanadská společnost Cineplex, společnost se sídlem v Torontu, která provozuje přibližně 165 kin na území celé Kanady. A stejně jako AMC, i Cineplex je v potížích od doby, kdy jej pandemie donutila odstavit od svého podnikání.

Společnost vykázala ve čtvrtém čtvrtletí ztrátu 230,4 milionu USD, což je 3,64 USD na akcii. Ve srovnání se ziskem 3,5 milionu USD nebo 6 centů na akcii ve čtvrtém čtvrtletí roku 2019. Situace se zhoršila natolik, že společnost Cineplex nedávno prodala své sídlo v Torontu za 57 milionů dolarů a generální ředitel společnosti propagoval myšlenku přeměny opuštěných kin na místa, kde se bude očkovat vakcína proti Covid-19.

Nemůžeme však zapomenout na to, že Cineplex bojoval i před propuknutím celé pandemie. Společnost na konci roku 2019 proto souhlasila s výkupem britského Cineworld (LON: CINE.L). Cineworld však z této dohody v hodnotě 2,8 miliard CAD (2,2 miliardy USD) vycouvala. I když nejde o jednu z nejshortovanějších akcií v USA, Reddit ji stále může považovat za atraktivní nabídku. Cena akcií se pohybuje na 11,80 CAD za akcii.

7. Tootsie Roll Industries (TR)

Rozkvět této společnosti nastal ve třicátých letech minulého století, kdy vynalezla cukrovinku Tootsie Pop, která se díky své nízké ceně během hospodářské krize stala velkým hitem. Dnes je společnost Tootsie Roll Industries z velké části považována za relikvii z jiné doby, a proto má TR akcie 45% krátký zájem.

Tootsie Roll Industries je typem náhodných, zastaralých akcií, o kterých se zdá, že si na nich dav WallStreetBets rádo užívá, protože manažeři hedgeových fondů se snaží pokrýt své krátké pozice a mediální experti chrlí výrazy jako „iracionální nevázanost“ a „pump and dump“. Někteří lidé si myslí, že akcie jsou již za svými maximy vzhledem k 43% skoku na konci ledna.