akcie

Americké akcie dnes oslabily. Nejvýrazněji klesl technologický index Nasdaq, a to kvůli propadu akcií čipové společnosti Nvidia, která má ve středu zveřejnit výsledky hospodaření. Pokles Dow Jonesova indexu na uzdě držel růst akcií maloobchodního gigantu Walmart.

Klesání

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes klesl o 0,17 procenta a zakončil obchodování na 38.563,80 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 0,60 procenta na 4975,51 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, odepsal 0,92 procenta na 15.630,78 bodu.

Akcie společnosti Nvidia se dnes propadly o 4,4 procenta, a zaznamenaly tak největší jednodenní procentuální pokles od loňského května. Obdobně reagovalo celé odvětví. Index Philadelphia Semiconductor, který mapuje tři desítky nejvýznamnějších producentů čipů, tak klesl o 1,6 procenta.

Investoři vyhlížejí výsledky hospodaření výrobce čipů, které má Nvidia zveřejnit ve středu po ukončení obchodování. Obávají se, zda výsledky ospravedlní vysoké ocenění akcií společnosti. Sázky na umělou inteligenci (AI) pomohly společnosti Nvidia stát se třetí nejhodnotnější americkou firmou. Výrobce čipů nedávno vytlačit automobilku Tesla z pozice nejobchodovanější akcie na Wall Street.

Měny

Na devizových trzích dnes oslabil americký dolar. Reagoval na to, že Čína snížila klíčovou referenční sazbu pro hypotéky. Australský dolar, který se považuje za ukazatel globálního růstu, naopak posílil.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru k šesti hlavním světovým měnám, kolem 21:00 SEČ klesal o 0,2 procenta na 104,053 bodu. Australský dolar vůči americké měně rostl o 0,2 procenta na 0,655 USD. Euro si k dolaru přidávalo 0,3 procenta na 1,0807 USD.

Japonský jen se drží kolem úrovně 150 jenů za jeden dolar. Investoři vyčkávají, zda opětovné oslabení japonské měny vyvolá intervenci japonské centrální banky a ministerstva financí.

zdroj: ČTK