usa white house

Uplynulý týden přinesl hned dvě nej. O práci požádalo nejvíce lidí za několik posledních dekád. Akcie přesto zaznamenaly nejvyšší růst za posledních více než čtyřicet let.

Doposud v teorii i praxi hospodářského cyklu platila jednoduchá poučka: akciové trhy věštily budoucí vývoj reálné ekonomiky a nezaměstnanost se vždy o něco zpožďovala. Jenže aktuální vývoj staví toto pravidlo na hlavu. Zatímco o dávky v nezaměstnanosti v USA od počátku koronavirové krize požádalo už více než šestnáct milionů lidí, Wall Street posiluje.

Dow Jonesův index míří zpět k hodnotám, ze kterých zhruba před měsícem padal ke svým čtyřletým minimům. Za uplynulé tři týdny zpevnil už o pětadvacet procent. Jak tedy aktuálnímu dění rozumět? Akcie rostou, protože zatím nikdo pořádně neporozuměl tomu, jak je hospodářství poškozené. Naproti tomu silná reakce Fedu je poměrně snadno pochopitelná,“ vysvětluje Chris Low, hlavní ekonom investiční společnosti FHN Financial.

O akciích je ale také známo, že reagují na očekávaný budoucí vývoj. Pokud tedy dnes nezaměstnanost rychle roste, investoři mohou počítat s tím, že Fed svou reakci zesílí. Proto mohou současnou situaci vyhodnotit jako dobrou příležitost k nákupu. Pravděpodobně se zde snoubí obě tato vysvětlení.

 

Zdroj: ČTK

5 KOMENTÁŘE

Comments are closed.