Dolar

Růst je reakcí na pandemii. Vláda uvolnila stovky miliard dolarů, aby podpořila malé podniky a jednotlivce prostřednictvím pobídek a dávek v nezaměstnanosti, zatímco centrální banka (Fed) zahájila podporu finančních trhů, včetně neomezených nákupů dluhopisů. Nejistá budoucnost pak přiměla domácnosti i firmy hromadit hotovost.

Více než dvě třetiny z celkové částky nových vkladů získalo 25 největších institucí. Největší americké banky, tedy JPMorgan Chase, Bank of America a Citigroup, v prvním čtvrtletí zaznamenaly mnohem vyšší růst než zbytek odvětví.

„Ať se na to podíváte jakkoli, byl ten růst naprosto mimořádný,“ prohlásil analytik Brian Foran ze společnosti Autonomous Research. „Banky jsou zaplaveny hotovostí, topí se v penězích jako Strýček Skrblík.“

Existuje několik důvodů, proč největší americké banky, které přežily poslední krizi v roce 2008, jsou hlavními příjemci vkladů. Když jednotlivé státy začaly v březnu s uzavíráním ekonomik, firmy včetně Boeingu a Fordu okamžitě stáhly desítky miliard dolarů z úvěrů a peníze nejprve umístily na účty u bank, které jim tyto půjčky poskytly.

Velké banky také obsluhují velkou část klientů vládního programu půjček pro malé podniky, který má k dispozici 660 miliard USD na podporu malých firem. Protože banky se většinou snaží postarat o své stávající klienty, peníze se nejprve objevily na bankovních účtech těchto firem, kterým banky půjčky přednostně zprostředkovaly. Instituce známé jako trustové banky, které slouží jako strážci majetku investičních firem BlackRock nebo Fidelity, pak získaly nové vklady, když Fed v rámci programu nákupů aktiv koupil cenné papíry jištěné hypotékami za miliardy dolarů.

Tyto obrovské banky mají i nejvíce drobných klientů v USA. Míra úspor dosáhla v dubnu rekordních 33 procent, uvedl americký úřad pro hospodářskou analýzu. Osobní příjmy se v dubnu zvýšily o 10,5 procenta, zejména díky stimulačním platbám a podporám v nezaměstnanosti, které byly v některých případech vyšší než běžný příjem pracovníků.

Pro největší banky jsou vysoké vklady důležitou výhodou v období po finanční krizi. Tyto vklady jsou jedním z nejlevnějších zdrojů peněz na půjčky a bankám pomáhají k rekordním ziskům i v době nízkých úrokových sazeb.

Zdroj: ČTK

1 komentář

Comments are closed.