chatgpt, konverzace, mobil, chat, prst

Britský antimonopolní úřad CMA přezkoumá partnerství amerických společností Microsoft a OpenAI, informoval dnes na vládním webu. Zabývat se bude mimo jiné tím, zda Microsoft nad OpenAI nezískal kontrolu. Microsoft při nedávných změnách ve vedení OpenAI získal ve správní radě tohoto podniku místo pozorovatele bez hlasovacích práv. Prezident Microsoftu Brad Smith uvedl, že firma bude s regulačním úřadem spolupracovat.

Vliv na spotřebitele

„V poslední době nastala ve vedení společnosti OpenAI řada změn, z nichž některé se týkaly společnosti Microsoft,“ uvedl antimonopolní úřad. Regulátor se bude zabývat tím, zda propojení obou firem neomezuje konkurenci a nemá negativní vliv na spotřebitele.

Microsoft do start-upu OpenAI, který na trh uvedl program ChatGPT, investoval podle zdrojů až 13 miliard dolarů (zhruba 294 miliard Kč). Systém umělé inteligence (AI) pak vložil do kancelářského balíku Office a dalších svých programů. Dříve Microsoft oficiální zastoupení ve správní radě OpenAI neměl.

Jak takové partnerství bude vypadat?

Reorganizace správní rady následovala po vyhazovu šéfa OpenAI Sama Altmana, o němž rozhodla bez konkrétnějšího zdůvodnění předchozí správní rada. O čtyři dny později firma Altmana po tlaku Microsoftu do funkce vrátila.

„Změnilo se pouze to, že Microsoft bude mít nyní ve správní radě OpenAI pozici pozorovatele bez hlasovacího práva, což je velmi odlišné od akvizice, jako když společnost Google v Británii koupila firmu DeepMind,“ uvedl prezident Microsoftu.

Pozice pozorovatele znamená, že se zástupce Microsoftu může účastnit zasedání správní rady OpenAI a mít přístup k důvěrným informacím. Nemá ale hlasovací práva v záležitostech včetně volby nebo výběru členů správní rady.

zdroj: čtk