apple

Největší akvizicí Applu v posledním desetiletí bylo převzetí výrobce sluchátek Beats Electronics, kterého založil rapper a hudební producent Dr. Dre. Firma za tento podnik v roce 2014 zaplatila tři miliardy dolarů (zhruba 64 miliard Kč). Další významnou akvizicí pak bylo převzetí aplikace pro rozpoznávání hudby Shazam, kterou Apple koupil v roce 2018 za 400 milionů dolarů.

Nejčastěji však Apple kupuje menší technologické podniky, jejichž inovace následně vkládá do svých vlastních produktů. Jedním z příkladů je převzetí izraelského výrobce čipů umožňujících trojrozměrné zobrazení PrimeSense, jehož technologie se staly součástí systému Applu pro rozpoznávání obličeje FaceID.

Seznam akvizic a investic Applu je mimořádně pestrý. V uplynulém roce firma koupila například několik společností působících v oblasti umělé inteligence, podnik zaměřený na pořádání akcí ve virtuální realitě, start-up pro mobilní platby a podcastingovou firmu.

Apple je známý hlavně výrobou telefonů iPhone, tabletů iPad a počítačů Mac. Je velmi ziskový, takže má na akvizice dostatek peněz. Přesto se zdá, že je při výběru kupovaných podniků velmi vybíravý, upozorňuje BBC. Šéf výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk například nedávno uvedl, že v roce 2013 uvažoval o prodeji tohoto podniku firmě Apple. Cook však podle něj o takovéto možnosti odmítl jednat.

Z hlediska hodnoty jsou akvizice Applu mnohem skromnější ve srovnání s řadou jiných velkých technologických podniků. Softwarový gigant Microsoft například zaplatil 26 miliard dolarů za převzetí provozovatele sociální sítě LinkedIn, internetová společnost Facebook převzala za 19 miliard dolarů komunikační aplikaci WhatsApp, zatímco internetový prodejce Amazon získal za 13,7 miliardy dolarů řetězec obchodů s potravinami Whole Foods. Souhrnná hodnota deseti největších akvizic Apple za každou z těchto transakcí výrazně zaostává.

Apple koncem ledna oznámil, že v prvním finančním čtvrtletí, které skončilo 26. prosince, zvýšil čistý zisk meziročně o 29 procent na téměř 29 miliard dolarů. Čtvrtletní tržby poprvé překonaly hranici 100 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK