Stále panuje velký rozpor mezi restriktivní měnovou politikou ČNB a expanzivní politikou vlády. Tyto dva přístupy nejsou v souladu, jsou v přímém rozporu, a to není dobrý signál. Zatímco ČNB růstem sazeb bojuje s inflací, vláda jí zvyšováním výdajů roztáčí.

Dnešní rozhodnutí znamená tedy nejspíš jen pauzu ve zvyšování sazeb a není vyloučeno, že na dalším jednání ČNB sazby opět mírně zvedne. Bude však záležet na vývoji inflace.

Pokud by totiž došlo k tomu, že by sazby byly již dnes na svém maximu, pak by to trhům vyslalo jasný signál, že prostor pro další zvedání sazeb je již vyčerpaný a že s novým vedením a dalšími členy přichází k sazbám absolutně nový postoj.

Očekává se tlak na posilování koruny

Nová bankovní rada nebude utahovat měnové podmínky tak ochotně jako ta předchozí, ale pod vlivem zvyšování inflace, která se pravděpodobně za červenec podívá nad 18 % meziročního růstu, bude složité nečině přihlížet. Můžeme tedy počítat spíše s nějakou formou tlaku na posilování koruny.

Jedním z hlavních argumentů, proč sazby nezvedat je fakt, že vyšší úroky dál zvedají ceny hypoték, spotřebitelských úvěrů pro domácnosti i překlenovací a provozní úvěry pro firmy a podnikatele. To pochopitelně může mírně domácí ekonomiku.

Protože trhy počítaly s ponechání sazeb na 7 %, koruna se obchoduje v širším pásmu kolem hranice 24,63 EURCZK.