mince

Česká národní banka (ČNB) vydává pamětní stříbrnou dvousetkorunu k 350. výročí úmrtí barokního malíře Karla Škréty. Sběratelská mince vychází v emisi 20.200 kusů a bude v prodeji od středy. Její cena bude vyšší než nominální hodnota, protože zohledňuje mimo jiné cenu stříbra nebo náklady na výrobu. ČNB o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Návrh mince

Podobu mince navrhl akademický sochař Zbyněk Fojtů. Na lícové straně jsou ztvárněny sv. Barbora, sv. Kateřina a sv. Dorota ze Škrétova obrazu Svatá rodina. Rubová strana mince zobrazuje malířův autoportrét. Vítězný návrh vybrala ČNB v soutěži, do které se zapojilo 17 umělců.

Mince mají průměr 31 milimetrů a váží 13 gramů. Vyrobila je Česká mincovna ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. ČNB je vydává ve dvou provedeních, která se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. Mince běžné kvality, kterých půjde do prodeje 7300 kusů, mají hranu vroubkovanou. Mince špičkové kvality vydávané v počtu 12.900 kusů mají hranu hladkou a mincové pole je vysoce leštěné.

Karel Škréta

Škréta se narodil v Praze na počátku 17. století, během svého života krátce pobýval také v Německu, Švýcarsku a v Itálii. Mimo jiné ho ovlivnila technika temnosvitné malby italského malíře Caravaggia, s níž experimentoval v pozdějším věku po návratu do Prahy. Věnoval se malbě oltářních obrazů a portrétů, byl ilustrátorem a navrhoval grafické listy. Zemřel v Praze 30. července 1674.

Mince věnovaná Karlu Škrétovi je třetí stříbrnou dvousetkorunou, kterou letos ČNB vydala. V první polovině roku uvedla do prodeje také mince věnované hudebníkům Josefu Sukovi a Bedřichu Smetanovi. Do konce roku plánuje centrální banka vydat ještě stříbrnou dvousetkorunu u příležitosti čtyřstého výročí vydání mapy Moravy od Jana Amose Komenského, stříbrnou stokorunu s motivem Bezpečnostní informační služby a zlatou pětitisícikorunu s motivem Moravské Třebové.

Zdroj: ČTK