euro

Index důvěry klesl na 16,9 bodu ze zářijových 19,6 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od letošního dubna. Zaostal i za očekáváním analytiků, kteří jeho říjnovou hodnotu v anketě agentury Reuters odhadovali na 18,6 bodu.

„Tempo oživování ekonomiky eurozóny dál zpomaluje,“ uvedla společnost Sentix. Upozornila, že dílčí index očekávání klesl už pátý měsíc za sebou a sestoupil na nejnižší úroveň od loňského května. Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se ve druhém čtvrtletí podle údajů statistického úřadu Eurostat zvýšil o 2,2 procenta po poklesu o 0,3 procenta v prvním čtvrtletí.

Evropská centrální banka (ECB) se minulý měsíc rozhodla zpomalit nákupy dluhopisů, kterými se snaží podporovat hospodářský růst v eurozóně zasažený pandemií. Zároveň zlepšila odhad letošního růstu HDP eurozóny na pět procent z dříve předpokládaných 4,6 procenta. Šéfka ECB Christine Lagardeová ale minulý týden upozornila, že ekonomické vyhlídky eurozóny nadále provází nejistota, která pramení z problémů v dodavatelských řetězcích, rostoucích cen energie a nových vln koronaviru.

Zdroj: ČTK