Podobný průběh mělo i ethereum, které začalo týden kolem 2 600 dolarů a poté vzrostlo na zhruba 3 000 dolarů. Nyní se obchoduje opět níže, kolem 2 500 dolarů. Změny cen, podobně jako na akciových trzích, byly způsobeny geopolitickými machinacemi v Rusku, kdy nadále vládla nejistota a investoři snižovali riziko.

Jak již bylo řečeno, výkyvy, které pozorujeme, jsou obecněji způsobeny nejistotou mezi investory po celém světě. Navzdory regionálním změnám v poptávce jsou kryptoaktiva v konečném důsledku globální a odráží se to v cenových změnách.

Instituce se obracejí na Grayscale a hledají výhodné nabídky

Podle údajů fondu Bitcoin Trust společnosti Grayscale v poslední době do jeho vlajkového fondu investují stabilní institucionální investoři. Data Glassnode také odhalila, že tito velcí investoři každý týden do fondu důsledně přidávají miliony dolarů, přičemž v týdnu, který končil 25. únorem investovali téměř 140 milionů dolarů.

Ačkoli to není v souladu se situací na jiných trzích, zdá se, že instituce se snaží zvýšit svou expozici vůči kryptoměnám v době masových výprodejů v sektorech, jako jsou technologie a které dříve byly ,,dojnou krávou“.

Navzdory pozitivnímu přílivu bude možná GBTC potřebovat kout železo, dokud je žhavé. Vzhledem k tomu, že Kanada již schválila první bitcoinový ETF, může se Grayscale brzy dočkat vážné konkurence buď doma, nebo v zahraničí. Na základě dostupných údajů se zdá, že poptávka již existuje, a ještě bude zajímavé sledovat, co se v nadcházejících měsících stane s ohledem na větší dostupnost.

Filipínská centrální banka iniciuje výzkum CBDC

Filipínská centrální banka zahájila výzkumný projekt zaměřený na digitální měny centrální banky. V nedávném projevu guvernér banky Benjamin Diokno hovořil o probíhajícím projektu a o tom, jak hodlá posoudit a budovat organizační kapacitu, znalosti, architekturu, technologie a politiku. Zatímco dříve se o tomto projektu pouze mluvilo, nyní to vypadá, že z hlediska posouzení proveditelnosti se projekt naplno rozjíždí.

Také se ale zdá, že Filipíny se zaváděním CBDC nespěchají kvůli své velké závislosti na hotovosti; na rozdíl od Číny, která během zimních olympijských her předvedla svůj digitální Yuan.

Zdá se, že ačkoliv závod o zavedení prvního řádně fungujícího CBDC ještě oficiálně nezačal, přičemž mnoho zemí je ve fázi zkoumání a pouze Čína má skutečně něco, co se blíží modelu, že to nebude jen výsadou velkých ekonomik.

Jak je vidět na ukrajinském konfliktu, pohyb peněz nebo možnost přístupu k nim prostřednictvím nepřeberného množství prostředků by mohl vést ke globálnějšímu rozšíření možná rychleji, než se plánovalo.

Co si k tomu burgeru dát bitcoin?

Americký restaurační řetězec Shake Shack US nabízí zákazníkům, kteří při nákupu jídla používají aplikaci Cash, odměny v kryptoměnách. Zákazníci využívající Cash App Cash Card nebo program odměn získají zpět 15 % ze svého nákupu v bitcoinech.

Nabídka sice platí pouze do poloviny března, ale jedná se jen o nejnovější spotřebitelskou značku, která se ponořila do kryptoměnového trhu. Podle vyjádření vedoucích pracovníků v deníku WSJ byla tato akce čistě testem proveditelnosti – jak z hlediska přilákání mladších zákazníků, tak z hlediska toho, zda má širší přijetí kryptoměn pro firmu smysl.

Shake Shack není první spotřebitelskou značkou, která testuje a učí se, a podle mého názoru můžeme být svědky toho, že řada dalších značek vyzkouší takové propagační akce v menším měřítku, protože sami experimentují s tím, jak se krypto může nebo nemusí integrovat do jejich podnikání.

S tím, jak se do prostoru NFT dostávají módní domy jako Gucci nebo adidas, se slevy v rámci kryptoměn na nákupy nebo zvýšené možnosti nákupu mohou brzy stát běžnějším jevem.

Autor: Simon Peters, eToro analytik trhů s kryptoměnami