HDP České republiky v letošním prvním čtvrtletí klesl mezičtvrtletně o 0,3 %, meziroční pokles činil 2,1 %.Tato zpřesněná čísla tak potvrzují výsledek, jenž avizoval předběžný údaj zveřejněný na konci dubna. Mezičtvrtletní pokles HDP byl tažen zejména čistými exporty, tedy příspěvkem zahraničního obchodu, mezičtvrtletní pokles zaznamenala také spotřeba vlády a domácností. Příspěvek vývoj zásob a také hrubá tvorba fixního kapitálu (tedy investiční výdaje) měly na mezičtvrtletní výkon HDP příznivý dopad.

V meziročním vyjádření se pokles HDP v letošním prvním čtvrtletí zmírnil ze 4,8 % na 2,1 %, pokles byl v tomto případě tažen spotřebou domácností, investičními výdaji firem a také příspěvkem zahraničního obchodu. Na straně tvorby HDP si v letošním prvním čtvrtletí v mezikvartálním vyjádření dobře vedl zpracovatelský průmysl, což vzhledem k měsíčním datům a průzkumům sentimentu v tomto sektoru ekonomiky není překvapivé.

Velmi slušný mezikvartální růst hlásí také stavebnictví a některá odvětví ve službách, konkrétně peněžnictví a pojišťovnictví, a dále také informační a komunikační činnosti. V odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství klesla hrubá přidaná hodnota v mezičtvrtletním vyjádření jen nepatrně, o 0,1 %, meziroční pokles na úrovni 12,2 % byl ale nadále výrazný.

V roce 2020 klesl HDP České republiky pod tíhou pandemie o 5,6 %. Letos by se česká ekonomika měla vrátit k celoročnímu růstu HDP, jenž odhaduji na úrovni 3,3 %. Letošní druhé čtvrtletí již přinese mezikvartální růst HDP s tím, jak se v domácí ekonomice uvolňují pandemická omezení.

Pro samotné druhé čtvrtletí, kdy na meziroční výkon HDP budou působit příznivé statistické vlivy spojené s loňskými uzavírkami, lze čekat meziroční růst české ekonomiky v oblasti 8 %. Ve druhém pololetí se tempo meziročního růstu HDP zpomalí, bude ale i nadále velmi solidní.

Zpřesněná statistika o výkonu HDP za letošní první čtvrtletí nepřinesla žádné novinky, co se týče již dříve odhadovaného celkového výkonu ekonomiky v mezikvartálním a meziročním vyjádření. Výkon HDP za letošní první čtvrtletí ale bude tlačit centrální banku ke zvýšení výhledu pro růst české ekonomiky v letošním roce: prognóza ČNB z počátku května počítala pro letošní rok s růstem HDP 1,2 %, odhady na finančním trhu se blíží úrovni 3,5 %.

Silnější růst HDP bude z pohledu ČNB argumentem pro zvyšování úrokových sazeb a roste šance, že k prvnímu zvýšení úroků přistoupí bankovní rada již na svém zasedání 23. června. Spekulace na blížící se růst úrokových sazeb mohou zároveň přispět k dalšímu posílení koruny vůči euru.

Autor: Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments