Ekonomové soukromého sektoru v průměru očekávali meziroční růst o 0,7 procenta. V období od ledna do března třetí největší ekonomika světa poklesla o 3,7 procenta. V poměru s prvním kvartálem japonské hospodářství ve druhém čtvrtletí vzrostlo o 0,3 procenta.

Japonsko zaostává za ostatními velkými ekonomikami v očkování proti covidu-19. Vývoj hrubého domácího produktu v období od dubna do června podle agentury Kjódó naznačují nedostatečnou dynamiku hospodářského oživení. Americká ekonomika za stejné období vykázala růst o 6,5 procenta, eurozóna o 8,3 procenta.

Poměrně slabé oživení Japonska poukazuje na to, že tamní vláda dostává pandemii pod kontrolu s obtížemi, napsal zpravodajský server BBC. „Výsledky vývoje HDP ve mně vyvolávají smíšené pocity,“ konstatoval po zveřejnění statistiky japonský ministr hospodářství Jasutoši Nišimura. „Naší prioritou je zabránit šíření koronaviru. Na ekonomiku má negativní dopad, že se tato situace vleče,“ dodal.

V roce 2020 se japonská ekonomika meziročně snížila o více než 4,8 procenta, což byl druhý nejvyšší pokles od roku 1955, kdy se tento údaj sleduje, a první pokles od finanční krize v roce 2009. Japonsko je třetí největší ekonomikou světa za Spojenými státy a Čínou.

Zdroj: ČTK