zisk

Mlékárna Olma loni zvýšila čistý zisk o 31 procent na rekordních 282,3 milionu korun. Tržby olomoucké mlékárny v roce 2023 vzrostly na 4,447 miliardy korun z předloňských 4,418 miliardy korun. Loňské tržby byly také nejvyšší v historii této společnosti. ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy Olmy, která patří do skupiny Agrofert.

Náklady neustále rostou

Vedení Olmy ve výroční zprávě uvedlo, že mlékárna se loni opět potýkala s růstem výrobních nákladů. „Stále vysoké ceny energií, chemických látek, plastových i papírových obalů, skokový růst ceny komponent a dalších vstupů byly faktory, které stály za nutností alespoň částečně vyrovnat cenové tlaky zvýšením ceny našich produktů,“ upozornilo. Ceny některých svých klíčových mléčných výrobků loni Olma nezvýšila, aby pro zákazníky udržela stabilní cenu.

Ceny syrového kravského mléka, které Olma nakupuje od zemědělců, byly na začátku roku 2023 na rekordní hodnotě a poté začaly klesat. V druhé polovině roku ale ceny syrového mléko opět rostly. V meziročním srovnání tak byly loni nižší pouze o tři procenta. „Je to dáno jednak vyššími výdaji zemědělců na krmiva a energie a také odlivem mléka z ČR ke zpracovatelům do Německa a Itálie. Zejména Německo řeší v posledních letech nedostatek mléka a tamní velcí zpracovatelé ho nakupují v okolních zemích,“ stojí ve výroční zprávě Olmy.

Velké investice

Rozhodující část prodejního sortimentu Olmy tvoří čerstvé mléko a smetany, kysané výrobky a jogurty. Mezi hlavní odběratele Olmy dlouhodobě patří obchodní řetězce. Více než desetinu tržeb Olma získává z prodeje výrobků v zahraničí, aktivní je hlavě v Polsku a na Slovensku. Mléčné výrobky Olma vyváží také do dalších států EU a sušené mléko exportuje především do třetích zemí. Olma loni zvýšila tržby za jogurty, čerstvé mléko a smetany. Naopak kvůli poklesu světových cen snížila tržby za sušené mléko.

Olma v roce 2023 zaměstnávala v průměru 472 pracovníků, v meziročním srovnání i tři více. V posledních letech Olma masivně investuje. Od roku 2011 s pomocí evropských dotací připravila investiční projekty bezmála za 600 milionů korun. Dotace pokryjí takřka polovinu nákladů na modernizaci výrobních technologií Olmy. V roce 2020 mlékárna dokončila vývoj tvarohových dezertů, jogurtů se sníženým obsahem cukru a nových typů pudingových dezertů.

Skupina Agrofert ovládla Olmu v roce 2009, kdy kapitálově vstoupila do firmy Milkagro, která byla majoritním vlastníkem mlékárny. Milkagro do té doby vlastnili zemědělci. Zisk holdingu Agrofert, působícího v zemědělství, potravinářství či chemii, loni klesl o 84 procent na 2,09 miliardy korun a tržby o 14 procent na 212 miliard. Za poklesem tržeb je podle Agrofertu snížení prodejních cen. Do února 2017 vlastnil koncern přímo někdejší ministr financí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO). Kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů.

Zdroj: ČTK