FED na třetím zasedání po sobě zvyšuje sazby, což znamená, že máme co do činění s nejagresivnějším procesem zvyšování sazeb v USA od roku 1980. Zvýšení podle očekávání dosáhlo 0,75 p. b. a už bylo trhem i ohodnoceno. V současné době investory spíše zajímá konečná maximální úroveň zvýšení a kdy tento proces skončí.
Vzhledem k tomu, že inflace neklesá podle očekávání, pravděpodobně bude FED nucen zvýšit sazby o něco více, než se dříve předpokládalo (konec cyklu před Vánocemi na úrovni 4-4,25 %). Podle nových prognóz k tomu bude možná nutné výrazné zpomalení hospodářského růstu. Obavy spojené se zvyšováním sazeb tak nemusí skončit tak rychle.
Zvýšení sazeb je přijatelný risk
Největším dilematem amerických ekonomů a FEDu je, aby zvýšení sazeb pomohlo v boji proti inflaci, aniž by to příliš zasáhlo americký trh práce a výrazně se zvýšila nezaměstnanost. Zdá se, že šance na takové „měkké přistání“ stále existuje. Tím spíše, že ekonomické prognózy FEDu se v poslední době výrazně nezhoršily. Trh bude nadále pozorně sledovat Powellovy komentáře ohledně dopadu na trh práce a globální ekonomiku, aby získal vodítko pro sestavení dalších scénářů.
Šok ze změny kurzu FEDu a nejistota ohledně inflace jsou pro trhy dvě těžké pilulky, které musí spolknout. Včerejší den zakončil index S&P500 poklesem o 1,71 % a Nasdaq Composite o 1,79 %. Vzhledem k tomu, že sazby mohou zůstat na vysoké úrovni delší dobu, mohou mít delší dobu vliv na růstovou část portfolia.
Posiloval dolar nebo švýcarský frank
Rusko také minulý týden oznámilo částečnou mobilizaci na podporu armády bojující proti Ukrajině. Spolu s očekávaným zvýšením sazeb to vytvořilo koktejl přinášející silné posílení dolaru. Na konci dne se jeden dolar obchodoval za 1,02 eura. Spolu s eurem oslabil i zlotý – 1 dolar stál rekordních 4,85 zlotých a euro 4,77 zlotých. Posiloval také švýcarský frank, který opět, tentokrát zřejmě na delší dobu, překonal hranici 5 zlotých a stál 5,02 PLN.