„Toto rozhodnutí úřad učinil na základě neuspokojivých výsledků inspekce českých podniků, které mají oprávnění dodávat krmiva a doplňkové látky do Ruska,“ uvedl Rosselchoznadzor.

Rosselchoznadzor ve své zprávě uvádí, že kontroly se zaměřovaly na potvrzení záruk, ke kterým se zavázala česká Státní veterinární správa, aby relevantní podniky splňovaly požadavky Eurasijské ekonomické unie. „Výsledky společné práce Rosselchoznadzoru a veterinární a potravinářské služby Běloruské republiky ukázaly, že příslušný orgán České republiky neprovádí systematické kontroly podniků, které vyvážejí krmiva a přísady do krmiv do Eurasijské ekonomické unie, a také vyráběná produkce nesplňuje požadavky Eurasijské ekonomické unie,“ píše dále úřad.

Češi podle ruské veterinární a fytosanitární služby rovněž mimo jiné „neprovádějí plnohodnotné vyšetřování odhalených nesrovnalostí“ a rusko-běloruská inspekce shledala v podnicích, které posuzovala, „řadu porušení“. Úřad své rozhodnutí přezkoumá poté, co mu česká strana poskytne požadované záznamy a vyjádří se k „odhaleným problémům“.

Zdroj: ČTK