Ruská ekonomika za květen meziročně vzrostla o 5,4 %, což představuje prudké zrychlení a jedná se o nejlepší výsledek od ledna 2022.

Nejlepší výsledek od roku 2022

Ruská ekonomika za květen meziročně vzrostla o 5,4 %, což představuje prudké zrychlení a jedná se o nejlepší výsledek od ledna 2022. Loňský pád ruské ekonomiky způsobuje dnešní růst, avšak jen na papíře.

Naprosto stejná je situace i u maloobchodních prodejů. Rusové neutrácejí tak silně, ale loni nechali v kasách obchodníků tak málo, že ve srovnání s tím, jsou jejich letošní útraty vysoké. V květnu šly meziročně nahoru o 9,3 %. Tento scénář platí i u průmyslové výroby.

Jaká je realita?

Ruským číslům nelze nikterak zásadně věřit a bylo by zajímavé konfrontovat oficiální kondici ruské ekonomiky s realitou. Tu se ale nejspíš nedozvíme. Velmi nízká nezaměstnanost vlivem odvedených mužů do války brzdí ruskou ekonomiku, ostatní data se letos srovnávají s loňskem, kdy byla všechna čísla hluboko v červeném a sankce západu trvají. Obrázek ruské ekonomiky není dobrý a nic na tom nezmění ani její hlasitá chvála z úst V. Putina.

Ing. Tomáš Volf, hlavní analytik společnosti Citfin