To jsou hlavní poselství dlouho očekávaného projevu guvernéra americké centrální banky Jeromea Powella. Pronesl jej v pátek na každoročním zasedání světových centrálních bankéřů, které se obvykle koná ve městečku Jackson Hole ve státě Wyoming. Kvůli koronaviru se však setkání konalo on-line.

Jerome Powell zdůraznil, že vysokou inflaci, které USA čelí, Fed považuje i nadále za přechodnou, a že důležité je nyní uzdravovat hospodářství zasažené pandemií koronaviru. Za podmínku pro omezování kvantitativního uvolňování v podobě nákupů cenných papírů v objemu 120 miliard dolarů měsíčně Powell považuje pokračující růst zaměstnanosti. V takovém případě by mohlo k takzvanému taperingu dojít ještě letos.

Analytici vnímají Powellův projev jako povzbuzující, neboť na trzích narůstaly obavy, že Fed proti vysoké inflaci zasáhne. Podle nich budou klíčová data z amerického trhu práce. Pokud se ukáže, že nezaměstnanost dramaticky klesá, očekávají, že by rozhodnutí o omezení nákupu bondů ze strany Fedu mohlo přijít už v září.

1 komentář

Comments are closed.