„Červencové zvýšení průměrné úrokové sazby úvěrů na spotřebu se nyní, kdy jdou nahoru i úrokové sazby jiných typů úvěrů, hodnotí poměrně obtížně. Dlouhodobý vývoj našeho indexu ale spíše naznačuje, že průměrné sazby oscilují okolo šesti procent. Za posledních deset let se průměrná úroková sazba drží na 6,71 procenta, v posledních letech navíc klesá,“ komentoval výsledky hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.

Žadatelé zvažující pořízení úvěru, by se podle něj měli mít na pozoru s ohledem na fakt, že Česká národní banka během krátké doby již dvakrát zvýšila základní úrokovou sazbu. Očekávání jsou pak taková, že tuto sazbu bude ČNB upravovat i v následujících měsících, růst repo sazby je odhadován dokonce na dvojnásobek, tedy až na 1,5 procenta. To už může mít dopad také na spotřebitelské úvěry. Nepůjde však o tak dramatický dopad jako v případě hypotečních úvěrů, kde sazby rostou v řádu desetin procentních bodů, dodal Novák.

S ohledem na výši úvěru pociťují podle něho spotřebitelé zvýšení úrokové sazby u hypotéky vždy citlivěji než u spotřebitelského úvěru. Například zvýšení sazby o 0,2 procentního bodu u průměrné hypotéky na 30 let za 2,8 milionu korun odpovídá zhruba 300 korunám. „Stejné zvýšení sazby u spotřebitelského úvěru na 300.000 Kč se sedmiletou splatností pak odpovídá 30 korunám, které klientům jistě nenaruší klidný spánek,“ podotkl Novák.

Zdroj: ČTK