Vysoké tempo meziročního růstu slovenského hospodářství statistici zdůvodnili hlavně nízkou srovnávací úrovní. V loňském druhém čtvrtletí výkon ekonomiky země prudce zpomalil kvůli dopadům opatření během první vlny koronavirové infekce. HDP země tehdy meziročně klesl dvouciferním tempem.

„Zvýšená produkce se projevila v klíčových odvětvích ekonomiky, především v odvětvích průmyslu, a to hlavně ve výrobě motorových vozidel a základních kovů. Růst přidané hodnoty je podpořen zahraniční poptávkou, ale na rozdíl od předchozích čtvrtletí k růstu významně přispěla i domácí poptávka,“ uvedli statistici k nejnovějšímu vývoji hospodářství země. Zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky oznámí na začátku září.

Celkový počet zaměstnaných na pětimilionovém Slovensku pokračoval i ve druhém letošním čtvrtletí v poklesu. Zaměstnanost se meziročně snížila o 0,4 procenta, v prvním kvartálu klesla o 2,5 procenta. Slovenské ministerstvo financí v červnu zlepšilo výhled letošního růstu hospodářství Slovenska na 4,6 procenta z předchozích 3,3 procenta.

Loni slovenská ekonomika v souvislosti s koronavirovou krizí klesla o 4,8 procenta. Šlo o první pokles hospodářství země od globální finanční krize z roku 2009.

Zdroj: ČTK