Unicredit Bank

Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk 2,2 miliardy korun (94 milionů eur), což je meziroční nárůst o 19 procent. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila mateřská společnost banky.

Čistý provozní zisk banky stoupl

Objem vkladů UniCredit Bank stoupl letos meziročně o 12,1 procenta na 522 miliard korun. Objem poskytnutých úvěrů se zvýšil o 11,6 procenta na 529 miliard korun, vyplývá z oznámení.

Čisté výnosy z poplatků a provizí banky podle něj klesly o 13,7 procenta na 1,41 miliardy korun, čisté úrokové výnosy zůstaly na 3,6 miliardy korun. Čistý provozní zisk banky stoupl o 10,6 procenta na 3,45 miliardy korun.

V Česku z velkých bank výsledky hospodaření zveřejnila Moneta Money Bank, které čistý zisk v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 5,8 procenta na 1,2 miliardy korun, a Česká spořitelna. Té naopak zisk vzrostl o třetinu na 3,3 miliardy korun.

Co je windfall tax?

Vláda v souvislosti s energetickou krizí a růstem cen elektřiny a plynu rozhodla o tom, že na největší banky, mimo jiné UniCredit Bank, uvalí daň z mimořádných zisků, takzvanou windfall tax. Schválila ji jako šedesátiprocentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Ten odpovídá podle návrhu rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent.

UniCredit Bank zahájila činnost na českém trhu v listopadu 2007. Vznikla integrací HVB Bank a Živnostenské banky. UniCredit Bank má v Česku a na Slovensku více než 880.000 klientů.