zahraniční obchod, dovoz, export, import, trajekt, kontejner

Meziročně vzrostl export zboží z Česka o téměř 28 procent na 360,6 miliardy korun. Dovoz ve srovnání s loňským srpnem stoupl o 25,5 procenta na 388,8 miliardy Kč. Meziměsíčně se vývoz po sezonním očištění zvýšil o 0,3 procenta a dovoz o 1,2 procenta.

Nejkritičtějším měsícem byl srpen

Po více než roce měl vývoz zboží meziročně rychlejší tempo růstu než dovoz. Přesto to nestačilo k tomu, aby obchodní bilance skončila kladným výsledkem. Loni v srpnu byla totiž hodnota vývozu nejnižší ze všech měsíců v roce,“ uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.

Saldo zahraničního obchodu v srpnu nepříznivě ovlivnil především rostoucí deficit obchodu s ropou a zemním plynem v důsledku zdražování těchto komodit na světových trzích. Meziročně byl o 15,9 miliardy Kč vyšší. Dále se prohloubil také schodek obchodu s chemikáliemi a elektrickými zařízeními.

Bilanci pozitivně ovlivnil přebytek obchodu s automobily

Naopak příznivý vliv měl na srpnovou bilanci vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly a elektřinou, a to o 12,4 miliardy, respektive o 10,8 miliardy Kč. Deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji se meziročně snížil o 3,8 miliardy korun.

Za prvních osm měsíců letošního roku vykázala obchodní bilance ČR schodek 127,7 miliardy Kč, zatímco ve stejném období loňského roku skončila přebytkem 36,7 miliardy korun. Od začátku roku vzrostl vývoz meziročně o 11,9 procenta, dovoz o 18,5 procenta.

Zdroj: ČTK