Od počátku vzniku před jedenácti lety bitcoin prudce kolísá. Nejdříve v r. 2013, kdy stoupl na desetinásobek a potom o 4 roky později tato kryptoměna zhodnotila dvacetinásobně – později ale spadla o 80 %. Nyní se růstový scénář opakuje potřetí, přičemž cena tentokrát vystoupala během několika měsíců nad 50 000 dolarů. Mnozí prorokují velkou investiční bublinu a následný pád obdobný těm předešlým. Jiní zase argumentují tím, že je platební síť teprve na začátku, protože si jí začínají všímat velké firmy. Ať tak či tak, bitcoin má jako nezávislá měna velký potenciál, avšak investoři musí počítat s neustálým kolísáním svých aktiv.

Představme si decentralizované peníze, které nelze z jednoho ústředí kontrolovat, reálně je nejde zrušit a jichž je omezené množství, takže z povahy věci udržují svojí vzácnost neboli hodnotu. Navíc mají velmi striktní pravidla. Způsob transakcí či postupně se snižující nárůst nových bitcoinů lze předvídat na 10 nebo 20 let dopředu. A ruku na srdce – můžeme to samé říci o koruně, euru či dolaru? Tato predikovatelnost skýtá pro investory obrovskou hodnotu, která se zdvojnásobuje v době hromadného tištění peněz po celém světě.

Druhým argumentem pro růst je fakt, že bitcoin přežil svojí první hospodářskou krizi. Nejen přežil, ale jeho cena na sklonku roku šla prudce nahoru. Odehrál se totiž zásadní zlom – kryptoměnu si začaly osvojovat významné firmy. Koncem října oznámila americká platforma Paypal, že umožní svým klientům kupovat, prodávat i držet bitcoiny. Zanedlouho následoval vydavatel karet Mastercard a samozřejmě Tesla, která tyto elektronické peníze rovnou nakoupila v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Další podniky budou zřejmě následovat, za minulý rok stoupl v hlavních světových ekonomikách objem peněz o 15 %, mnohé korporace mají na účtech velké částky v hotovosti a nemají je kam vložit. Dluhopisy dnes nevydělávají ani na inflaci, akcie jsou zjevně nadhodnocené a zlato se musí nákladně skladovat.

Pro mnoho firem, ale i jednotlivců je tedy nejjednodušší právě bitcoin, který bude v případě inflace či zadlužení stoupat o to více.

Mnozí si však říkají, proč právě kryptoměna s velkým B? Na trhu je také Litecoin, Dogecoin nebo Ethereum, které je v mnohých ohledech také velmi úspěšné. Nelze vyloučit, že v budoucnu mohou konkurovat dosavadní jedničce, ale bitcoin je tu nejdéle a má největší tržní kapitalizaci – ovládá 70 % celého trhu s „kryptem“. Má tedy nesporně dominantní postavení, přičemž po tom, co si jej osvojily velké korporace je čím dál méně pravděpodobné, že by se jej snažil nějakým způsobem omezovat státní regulátor. Neznamená to však, že v následujících týdnech, měsících či letech nebudeme svědky dalších hlubokých propadů.