Londýn/Brusel 20. listopadu (ČTK) – Britská premiérka Theresa Mayová čelí kvůli dohodě o brexitu rozkolu v britském parlamentu, kde se proti ní může postavit jak část poslanců její Konzervativní strany, tak koaliční partneři ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Ministerská předsedkyně nicméně pokračuje v jednáních s Evropskou unií a ve středu bude s šéfem Evropské komise mluvit o vznikající politické deklaraci o budoucnosti vzájemných vztahů Londýna a Bruselu. Tu by spolu spolu s připravenou dohodou o brexitu měli v neděli schválit šéfové států a vlád ostatních 27 zemí unie na mimořádném summitu.
V Londýně dnes poprvé zasedla vláda v novém složení. Dominica Raaba a Esther McVeyovou, kteří na protest proti textu dohody o brexitu odstoupili, nahradili nový ministr pro brexit Stephen Barclay a ministryně práce Amber Ruddová.
Odpůrci britské premiérky z křídla Konzervativní strany, které usiluje o důsledný „rozvod“ Británie s Evropskou unií, zatím nemají dostatek hlasů, aby vyvolali hlasování o nedůvěře Mayové jako lídryni konzervativců. Oznámil to dnes vůdce premiérčiných stranických protivníků Jacob Rees-Mogg. Hlasování o důvěře se podle stranických pravidel musí uskutečnit v případě, že o to požádá 15 procent konzervativních poslanců, aktuálně tedy 48 zákonodárců. Některá média spekulovala, že tato podmínka bude splněna už dnes, dosud se ale dostatečný počet odbojných poslanců nenašel.
Naproti tomu poslanci z koaliční strany DUP, která menšinový kabinet konzervativců toleruje, dali jasně najevo, že by v případě nespokojenosti mohli při prosincovém hlasování o brexitové dohodě odmítnout Mayové poslušnost. V pondělí nepodpořili v parlamentu vládní návrhy k rozpočtu, což je podle komentátorů jasný vzkaz, že se mohou zachovat stejně, pokud premiérka nezohlední jejich připomínky k podobě brexitové dohody.
Připomínky k tomuto dokumentu má i španělská vláda, které se nelíbí pasáž o Gibraltaru. Madrid usiluje o to, aby otázka Gibraltaru, o který vede s Británií dlouhodobý spor, byla považována za dvoustrannou záležitost těchto dvou zemí, do které nemá EU vstupovat. Španělský premiér Pedro Sánchez dnes upozornil, že pokud nebude v připraveném textu současná pasáž o Gibraltaru upravena, bude Madrid hlasovat v neděli proti dohodě.
Mayová zamíří ve středu večer do Bruselu, kde bude jednat s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Schůzka se má týkat pokračujících vyjednávání o politické deklaraci o budoucnosti vzájemných vztahů. V ní hodlají obě strany popsat, jak chtějí, aby vypadaly smlouvy upravující spolupráci v řadě oblastí mezi EU27 a Británií jako zemí mimo evropský blok.
V Británii zatím neztrácejí naději ani tvrdí odpůrci brexitu, v jejichž prospěch dnes rozhodl nejvyšší soud. Ten totiž zamítl návrh vlády, která chtěla zastavit řízení u Soudního dvora Evropské unie (ECJ). Ten má koncem listopadu rozhodovat o podání skotských poslanců, kteří chtějí, aby soudci řekli, zda má Londýn teoreticky stále ještě šanci proces odchodu Británie z EU jednostranně zastavit, pokud by odstoupil od aktivace „rozvodového“ článku 50 lisabonské smlouvy.
Přihlásit se
Vítejte! přihlášení k účtu
Zapomněli jste heslo?
GDPR
Obnova hesla
Obnovit své heslo
Heslo vám bude zasláno na váš email