Koronavirová opatření způsobila zvrat v mnohých odvětvích
Koronavirová opatření způsobila zvrat v mnohých odvětvích

Epidemie koronaviru přinesla lockdown a některé hranice se částečně nebo zcela uzavřely. Je tedy logické, že do potíží se ihned dostalo odvětví cestovního ruchu. Jenže na rozdíl od jiných oborů, jako je např. gastronomie nebo kulturní akce se zde nedá spoléhat na brzké oživení. Dokud se nenajde účinná a levná vakcína, cestovní ruch zůstane ještě dlouho ohrožen. V případě ekonomické krize je navíc cestování jedno z prvních věcí, které si zchudlí spotřebitelé odepřou.

S cestováním jsou neodbytně spojené také letecké společnosti, které se nyní dostaly do velkých problémů. Jejich mementem může být to, že legendární a podle mnohých geniální investor Warren Buffet se již na jaře zbavil podílů v leteckých společnostech v hodnotě cca 6 miliard dolarů. Není divu, v nastávající situaci řada aerolinek krachuje a jiné musí zachraňovat vlády. Nemluvě o tom, že mnozí politici mluví o vyšším zdanění letecké dopravy kvůli možným dopadům na životní prostředí.

Podobné problémy se týkají také automobilek, toto odvětví se potýká s čím dál přísnějšími emisními limity. Nedávná aféra Dieselgate podle zlých jazyků jen odkryla fakt, že se mnohé korporace uchylují k podvodům, aby dostály environmentálním závazkům – ty se navíc budou spíše ještě zpřísňovat. Investice automobilek míří zejména do elektromobility, ale jejich ekologičnost a konkurenceschopnost je velkou otázkou. Celý průmysl má tak před sebou nejasnou budoucnost umocněnou tím, že v případě ekonomického propadu klesají prodeje aut mezi prvními.

Hospodářský pokles zasáhne i bankovnictví. Již teď se snižuje úvěruschopnost a likvidita mnohých firem, jejichž věřitelem je právě banka. Tyto instituce navíc přichází o zásadní zdroj zisku v časech nulových či záporných úrokových sazeb – v době vysokého globálního zadlužení navíc nelze čekat, že se takto nastavená politika změní. Pokud se k tomu všemu dostanou do potíží předlužené banky v Itálii, máme před sebou další verzi eurokrize.

Všechny tyto potíže zdánlivě posilují pozici a sledovanost tradičních médií, ovšem dlouhodobě je opak pravdou. Rozmach internetu snižuje tržby zavedených hráčů a mladá generace si místo četby raději zapne Youtube. Díky internetu dnes může získat vliv kdekdo a novináři jsou nuceni bojovat o pozornost někdy i za každou cenu. Dokud média nenajdou efektivní odpověď na to, jak si zajistit své výdělky, sektor bude dále upadat.

Jiným odvětvím ale krize prospívá a pomůže jim k zásadnímu rozmachu. O těchto oborech autor psal v minulém článku.

1 komentář

Comments are closed.