Cenová hladina se v květnu v Turecku zvýšila meziročně o 73,5 procenta. Míra inflace je tak v této zemi nejvyšší za posledních 23 let. Vyplývá to z údajů tureckého statistického úřadu. Vedle energií se inflace nejvíce projevuje u potravin, které během jediného roku zdražily téměř na dvojnásobek. Přesněji o 91,6 procenta.
Podle expertů však Turecko čekají ještě horší časy, protože inflace dále poroste. Do růstu cenové hladiny se vedle zdražování energií nebo problémů dodavatelských řetězců promítá především politika turecké centrální banky, která působí proinflačně.
Spor prezidenta s Tureckou centrální bankou
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan totiž loni na jaře nechal propustit ty členy vedení centrální banky, které kritizovali jeho doporučení, aby banka místo zvyšování úrokových sazeb dělala pravý opak. Turecká centrální banka tak během dvou let měla již čtyři různé guvernéry. Erdogan bance naordinoval politiku slabé liry, která má podporovat export. Jenže slabá lira prodražuje také dovoz, což inflaci podněcuje.
[…] nevymyslel,“ řekl. „Nicméně bez zvyšování sazeb prostě není možné přivést inflaci do patřičných mezí. To je iluze,“ poznamenal. Podle něj už je nyní vidět, jak se […]