Ceny zboží v srpnu meziročně úhrnem vzrostly o 19,6 procenta a ceny služeb o 13,5 procenta.
V oddíle doprava v srpnu meziročně zpomalilo tempo zdražování pohonných hmot a olejů, v srpnu ceny stouply zhruba o 28 procent, v červenci činil růst necelých 44 procent. Naopak u potravin zdražování dál zrychlilo. Například mouka byla oproti loňskému srpnu dražší o 64 procent, oleje a tuky o 50 procent, polotučné trvanlivé mléko o 49 procent, cukr o 42 procent a drůbeží maso o 34 procent.
V bydlení si lidé museli nejvíce připlatit za energie. Cena elektřiny stoupla zhruba o 35 procent, zemního plynu o 61 procent, tuhých paliv o 46 procent a tepla a teplé vody zhruba o pětinu. Ceny nájemného z bytu byly vyšší o pět procent. Náklady vlastnického bydlení vzrostly o 18 procent zejména v důsledku růstu cen stavebních materiálů a dále cen stavebních prací a cen nových bytů pro vlastní bydlení.
Na vývoj meziměsíční inflace měly v srpnu největší vliv ceny pohonných hmot. „Díky výraznému meziměsíčnímu poklesu o téměř deset procent byly jejich ceny nejníže od letošního února. Například Natural 95 se u čerpacích stanic prodával průměrně za necelých 42 korun za litr a nafta za necelých 44 korun za litr,“ podotkla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
Ceny v dovozu a vývozu v červenci opět rostly kvůli drahé elektřině a plynu
Ceny vyváženého a dováženého zboží se v červenci kvůli zdražujícím se energiím meziročně opět zvýšily. Ve vývozu ceny stouply o 14,2 procenta a v dovozu o 21,3 procenta. V meziměsíčním srovnání byly vývozní ceny vyšší o 1,1 procenta a dovozní o 2,7 procenta. Informoval o tom dnes na webu Český statistický úřad (ČSÚ).
„Meziměsíční i meziroční růst vývozních cen byl nejvíce ovlivněn zvyšujícími se cenami elektřiny, dovozní ceny byly výrazně ovlivněny rostoucími cenami plynu,“ uvedl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.
Minerální paliva, tedy elektřina, ropné výrobky, plyn a uhlí, ve vývozu meziročně zdražila o 160,6 procenta. Vedle toho stouply o čtvrtinu ceny vyvážených potravin, kde zdražily zejména obiloviny. Chemikálie a polotovary, především kovové výrobky, železo a ocel, byly meziročně dražší zhruba o pětinu.
V dovozu ceny minerálních paliva meziročně stouply o 145,9 procenta. Ceny ale rostly ve všech sledovaných skupinách, například u dovážených polotovarů o 15,9 procenta, u potravin o 15,8 procenta a chemikálií, zejména plastů, o 14,6 procenta.
Směnné relace, tedy vztah mezi změnami cen vývozu k cenám dovozu, meziročně klesly na nejnižší hodnotu od května 2000, a to na 94,1, v červnu to bylo 96,3 procenta. Nejnižší hodnoty dosáhly opět nápoje a tabák, nejvyšší hodnoty potraviny. Meziměsíčně směnné relace klesly na 98,4 procenta z červnových 99,4 procenta. Nejnižší hodnoty dosáhly ostatní suroviny a nejvyšší nápoje a tabák.
Zdroj: ČTK
[…] ní se na aktuálním vývoji mohou podepisovat také očekávání aktuálních dat americké inflace. Existuje totiž poměrně vysoká pravděpodobnost, že tempo růstu cen v USA dál polevuje, […]