Litva omezila tranzit dalšího zboží do Kaliningradu, týká se i alkoholu Litva v souladu se sankcemi Evropské unie rozšířila omezení na převoz zboží přes své území do ruské kaliningradské enklávy, informovala dnes agentura Reuters. Opatření se nově vztahuje na alkohol, cement nebo dřevo, uvedl mluvčí litevské celní správy. Gubernátor Kaliningradské oblasti následně v reakci navrhl kompletní zákaz tranzitu zboží mezi všemi třemi pobaltskými státy a Ruskem.

Omezení přepravy dalších druhů zboží do ruské oblasti u Baltského moře podle litevských médií odpovídá sankčnímu balíku EU, který členské státy přijaly 8. dubna v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu.

Tranzit zboží do Kaliningradské oblasti je předmětem diplomatických sporů mezi Moskvou a Vilniusem od poloviny června. Litva minulý měsíc zakázala přes své území do ruské enklávy přepravovat zboží, na které se vztahují protiruské sankce evropského bloku. Rusko omezení tranzitu označuje za blokádu a už dříve Vilnius varovalo, že podnikne tvrdá odvetná opatření.

Podle litevského ministerstva pozemní doprava pokračuje

Litevské ministerstvo zahraničí na svých stránkách podle zpravodajského serveru Delfi zdůraznilo, že pozemní doprava mezi Kaliningradskou oblastí a jiným ruským územím není zablokovaná. „Přeprava lidí a zboží, které nepodléhá sankcím EU, pokračuje. Litva na tuto přepravu neuvalila žádné jednostranné, individuální nebo dodatečné sankce,“ uvedlo ministerstvo.

Jak na reklamaci zboží? Dočtete se v nejnovějším článku na našem partnerském webu.

Litva nezavedla nové sankce

Gubernátor Kaliningradské oblasti Anton Alichanov na komunikační platformě telegram upozornil, že Litva nezavedla nové sankce, pouze vstoupila v platnost dříve schválená unijní opatření. Zároveň ale navrhl, aby Moskva na omezení odpověděla vlastním zákazem.

„Jako odvetné opatření navrhujeme kompletní zákaz pohybu zboží (včetně tranzitního z třetích zemí) mezi třemi pobaltskými státy a Ruskem,“ napsal Alichanov. Toto opatření by ale podle něj neplatilo pro Kaliningrad.

Zdroj: ČTK