Kurzy devizového trhu jsou jedním z vůbec nejživějších organismů na ekonomické scéně. A my doufáme, že si snad už nikdo z našich čtenářů nemyslí, že právě on k tomuto pohybu nijak nepřispívá. Měnové páry totiž rozhodně nejsou hrou jen velkých bank a nadnárodních institucích, k dění na Forexu přispíváme totiž bez výjimky snad úplně všichni. Stačí jen, abyste si ve své lokální směnárně převedli peníze na měnu dané země, anebo prostě jen v zahraničí provedli platbu kartou. A i když může mít laik pocit, že kurzové rozdíly jsou zpravidla jen velmi nepatrné, opak je pravdou. Zvlášť pokud se bavíme o větších částkách (které jsou na takovou klasickou rodinnou dovolenou zapotřebí, rozdíly v kupní síle mohou být opravdu markantní.

Pokud budeme za začátek turistické sezóny pokládat začátek července, směnný kurz mezi eurem a českou korunou začínal podle středových kurzů České národní banky na hodnotě 25,505 Kč (za 1 EUR). O pouhých 14 dní později (15. července 2021) jsme se ale u tohoto měnového páru již pohybovali na hodnotě 25,585. První červencový týden byla koruna oproti euru vůbec nejslabší za dobu uplynulých dvou měsíců.

Pokud jste si na dovolenou směnili peníze například už někdy během června, toto rozhodnutí se později ukázalo jako docela prozíravé. 11. června se euro dotklo rekordně nízké hodnoty 25,34 Kč za 1 EUR.8. července jsme se ale už pro změnu pohybovali až u hodnoty 25,90. Pokud jde potom o aktuální hodnoty na kurzovním grafu, ke dni 20. srpna jsme se pohybovali u ceny 25,56 CZK za jedno euro.

S korunou to bolo v posledních měsících jako na houpačce. Analytici čekali, že bude stále více nabývat na síle, nejasná situace ohledně vývoje koronavirové pandemie ale přinesla určitou míru pochybností o tom, jak bude vypadat vývoj hodnoty v nejbližším období.

Momentálně je však cena české měny podporována pozitivní náladou na trzích, růstem rizikových aktiv a výhledem na další rozšiřování úrokového deficitu. V souvislosti s těmito faktory se její cena již od začátku tohoto měsíce drží pod hranicí 25,40 CZK za 1 EUR a pokud se situace výrazněji nezmění v nejbližších dnech, pravděpodobně ani nebude výraznější důvod na pokles hodnoty české měny.